KDE KONČÍ DOTACE|Hospodářské noviny | 31.10.2018 | Rubrika: Panorama | Strana: 10

ZA PENÍZE Z EVROPSKÉHO ROZPOČTU SE V ČESKU STAVÍ ŠKOLY I DÁLNICE. EFEKT NĚKTERÝCH JINÝCH INVESTIC PO ČASE ALE VYPRCHÁ A MOHOU SE STÁT PŘÍTĚŽÍ. PO ROCE 2020 DOTACÍ UBUDE A VLÁDA BUDE MUSET LÉPE HOSPODAŘIT.

(...)

To ale není chyba fondů ani toho, že by evropská pravidla pro čerpání byla příliš složitá, jak se v Česku traduje. Problém je, že Češi nedokážou peníze investovat tak, aby přinášely dlouhodobý užitek. „V klíčových oblastech rozhodujících o konkurenceschopnosti státu nám chybí strategie,“ vysvětluje Jiří Blažek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který zkoumá regionální vývoj Česka. On i další odborníci na evropské fondy kritizují, že dotace jsou tady rozdělené mezi zbytečně mnoho programů. Vláda by měla stanovit méně cílů a popsat konkrétní kroky pro jejich naplnění, které z evropských peněz podpoří.

Publikováno: Čtvrtek 01.11.2018 16:35

Kategorie: