Jak zajistit mír mezi vlkem a člověkem v dnešní krajině|Deník N | 20.2.2019 | Rubrika: Komentáře | Strana: 14

(...)
Vlci v české přírodě neútočí pouze na hospodářská zvířata, ale primárně na spárkatou zvěř (divočáky a vysokou), která je jejich přirozenou kořistí. Hospodářská zvířata zaujímají podle posledních německých výzkumů ve vlčím jídelníčku zhruba 1 % celkového objemu. Stěžejní je pro vlky lov srn, divočáků a jelenů, kteří dohromady tvoří kolem 80 % jejich potravy.
Obecně se uvádí, že spárkatá zvěř udělá ročně škody kolem 7 miliard korun, kdežto za škody způsobené vlčími smečkami loni stát zaplatil kolem 1,5 milionu. Myslivci, kteří mají počty černé a vysoké zvěře korigovat, si uvědomují, že jsou tyto druhy přemnožené, nemyslí si ale, že je vlk schopný jejich stavy ovlivnit. „Když se vlci objeví v honitbě, jen to ztíží situaci. Vlci nejsou schopní nahradit myslivce,“ uvedl k tomuto problému jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fisher.
S tímto tvrzením nesouhlasí vědci ani ochránci přírody. „Vlci jsou klíčová zvířata pro fungování ekosystému,“ soudí Pavel Hulvas z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

(...)

Publikováno: Úterý 26.02.2019 12:10