Inverze dostává prach i do domácností| RNDr. Jan Hovorka, Ph.D.| MÉDIA

iuhli.cz | 3.1.2019 | Rubrika: Z domova
Při vytápění rodinných domů spalováním pevných paliv je produkce škodlivin na jednotku produkované energie zhruba desettisíckrát větší než třeba u uhelných elektráren. Právu to řekl Jan Hovorka, vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Právo | 2.1.2019 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1
Expert: Vytápění domů uhlím škodí víc než elektrárny

Ovzduší v českých městech a obcích je nezřídka znečištěné škodlivinami překračujícími mnohonásobně limity. Kromě aut je příčinou vytápění domů pevnými palivy. Právu to řekl Jan Hovorka, vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

novinky.cz | 17.12.2018 | Rubrika: Žena - Zdraví
Postavili jste si dům nebo koupili byt na předměstí nebo na venkově a máte radost z toho, že s rodinou dýcháte zdravěji? Výsledky Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vás přesvědčí o opaku. V zimních měsících bývá realita naprosto jiná.

Vědci z Univerzity Karlovy měřili letos v průběhu března kvalitu vzduchu v rodinném domě v Šestajovicích. Měření vnitřního ovzduší probíhalo v obývacím pokoji, měření vnějšího vzduchu pak na odpočívadle vnějšího schodiště ve výšce cca 4 metry nad zemí. Vědce zajímaly minutové průměry PM1, PM2,5 a PM10 neboli hmotnostní koncentrace aerosolových částic v ovzduší o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů.

ekolist.cz | 13.12.2018
Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních

Zpravodajství ČTK | 11.12.2018 | 17:40 | Rubrika: ekl

Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních

Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V dnešní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují.

Znečišťování ovzduší lokálními topeništi

Česká televize|Studio6| 14.12.2018

Pořad ke zhlédnutí zde

Měření ovzduší na Šumavě