Hrozí masivní vymírání druhů|média

ČT 24 | 6.5.2019 | 21:31 | Pořad: Horizont

Jednomu milionu přírodních druhů hrozí vymření v důsledku lidské činnosti. Mrazivý výsledek komplexní tříleté práce představila platforma 145 odborníků z 50 zemí. Lidská populace se od roku 1970 zdvojnásobila, hospodářství planety se za tu doby zečtyřnásobilo a světový obchod narostl desetkrát. To vše do stavu přírodního prostředí vyrylo hluboké jizvy.

(...)

David Storch, katedra ekologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Hmyz a obecně bezobratlí velmi přispívají k recyklaci živin, no ale to hlavní je, že hmyz představuje vlastně potravní základnu pro velkou  část obratlovců.

(...)

ČT 1 | 6.5.2019 | 19:00 | Pořad: Události

Až jednomu z 8 000 000 druhů organismů na zemi hrozí podle vědců vyhynutí. Části už v blízké budoucnosti. Experti v Paříži zveřejnili zprávu, která hodnotí rozmanitost žijících organismů na celém světě. Podíleli se na ní i odborníci z Česka. Problémy se podle nich projevují i tady.

Naopak tam tomu hmyzu se paradoxně daří lépe často než na venkově, protože tam není ta chemie.

David ŠTORCH, biolog, Přírodovědecká fakulta UK

Publikováno: Pátek 24.05.2019 11:35