Hromadný úhyn kosů v loňském roce|média

Týden | 21.1.2019 | Rubrika: Věda | Strana: 87
Populaci kosů ničí africký virus

Českobudějovický deník | 19.1.2019
Virus kosící kosy zkoumali také Jihočeši​

21.stoleti.cz|7.1.2019
Za hromadné úhyny kosů v loňském roce je zodpovědný virus Usutu

Mladá fronta DNES | 8.1.2019 | Rubrika: Z domova | Strana: 3
Za úbytkem kosů stojí virus Usutu, potvrdili vědci

ct24.cz | 7.1.2019 | Rubrika: Věda
Kosy v Česku opravdu zabíjí africký virus Usutu, potvrdili vědci

Metro | 8.1.2019 | Rubrika: Domov | Strana: 6
Vir usutu. V Praze kosi skoro vyhynuli

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v Česku stojí virové onemocnění usutu. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.

sciencemag.cz | 7.1.2019 | Rubrika: Tiskové zprávy
Za hromadné úhyny kosů v loňském roce je zodpovědný virus Usutu

V rámci výzkumného projektu, při němž vědci ze tří institucí, Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, sledují výskyt onemocnění přenášených (zejména klíšťaty a komáry) ze zvířete na člověka  v městském prostředí, byl u více než desítky kosů uhynulých koncem léta 2018 v Praze a Brně detekován a izolován virus Usutu. Molekulárními metodami se podařilo prokázat, že se jedná o různé genetické linie.

denik.cz | 7.1.2019 | Rubrika: Česko
Za úbytek kosů v Česku může skutečně virus Usutu. Nakazit se může i člověk

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Instituce to sdělily v dnešní tiskové zprávě. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.

ct24.cz | 7.1.2019 | Rubrika: Věda

Publikováno: Úterý 08.01.2019 16:20