HORSKÉ LEDOVCE MIZÍ|Hospodářské noviny | 29.8.2018 | Rubrika: Panorama | Strana: 8

(...)

Na ubývání ledu na horách ve vysokých nadmořských výškách mají vliv dvě věci: teplá léta a suché zimy. „Je důležité rozlišovat sezony. Evropské ledovce se chovají tak, že v zimě jim za normálních podmínek ledová hmota díky sněhovým srážkám přibývá a v létě ji zase v důsledku tání ztrácejí,“ vysvětlil pro HN glaciolog Zbyněk Engel z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V létě je tedy důležitým měřítkem teplota a v zimě, když se teploty drží pod bodem mrazu, zase množství srážek. „Už od roku 2003 byly během měření v terénu zaznamenávány poměrně velké úbytky ledu na evropských ledovcích. Posledních pět let je tání ještě intenzivnější,“ dodal Engel.

(...)

Publikováno: Středa 29.08.2018 14:05