Hmyzí hotely na vzestupu. Jak umělé útočiště pro hmyz postavit? A je to vůbec potřeba?|lidovky.cz | 6.4.2019 | Rubrika: Lidovky / Zajímavosti

(...)

V tuzemsku žije asi 40 tisíc druhů hmyzu, odborníci však pozorují stálý úbytek jak druhů, tak snižování četnosti jedinců. „Dochází k poklesům i druhů zcela běžných,“ uvádí Petr Šípek z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: „Například v USA se východní populace motýla monarchy stěhovavého snížila o 85 procent a podobné to bude jistě i u nás, jen scházejí relevantní data. Mezi tradičně zmiňované skupiny patří denní motýli či vážky, ohroženo je ale i přes 60 procent listorohých brouků. Vyhynula u nás již polovina druhů čmeláků, polovina z těch zbývajících má vážný problém.“

(...)

Publikováno: Úterý 09.04.2019 13:05