Hmyz vymírá a Češi kácí, hnojí, betonují jak diví. Revoluci hlaktualne.cz | 22.2.2019 | Rubrika: Komentářeav potřebujeme|

(...)

"Pokud se úhyn hmyzích druhů nepodaří zastavit, bude to mít katastrofální dopady na ekosystém planety a přežití lidstva," řekl Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney. Analýzu vypracoval s Krisem Wyckhuysem z čínské akademie zemědělských věd v Pekingu. Podle nich začalo šesté masové vymírání druhů.

Hmyz má přitom zásadní význam, slouží jako potrava jiných druhů, opyluje rostliny a recykluje živiny. Bez hmyzu to nejde. Vědci píší: "Pokud nezměníme způsob, jakým produkujeme potraviny, veškerý hmyz za několik desítek let vyhyne." Smrtelně by to zasáhlo ptáky, plazy, obojživelníky i ryby živící se hmyzem.

Podle Davida Storcha (přednáší na Přírodovědecké fakultě UK a na Přírodovědecké fakultě JU) úplné vyhynutí hmyzu nenastane, některých druhů, třeba kůrovce, dokonce přibývá, přesto je však situace kritická. Úbytek hmyzu je znám dvacet let, ale až před dvěma lety se stal tématem politiky. Zapříčinila to studie časopisu Plos One (vyšla v říjnu 2017), jež upozornila, že v rezervacích napříč Německem za 27 let ubyly až tři čtvrtiny množství hmyzu.

(...)

Publikováno: Úterý 26.02.2019 12:30