Geofyzici z Jenče také pátrají|5plus2 | 5.1.2018 | Rubrika: Česká republika | Strana: 19

Život geofyziků se od základů změnil. Už nehledají jen ložiska rudy. Dnes pomáhají pátrat po obětech trestných činů i důkazech proti zločincům, můžete je vidět na archeologických vykopávkách i u přehrad. Odborníci ze středočeského G Impulsu pomáhali také oběma hledačům štěchovického pokladu. Naposledy zkoumali podmínky pro uložení radioaktivního odpadu.

(...)
 G Impuls Praha je nevelká firma čítající až 15 lidí, z nichž většina jsou absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vznikla v roce 1994 na základech obřího státního podniku Geoindustria, který na svém vrcholu v polovině 80. let zaměstnával 2 500 pracovníků a specializoval se právě na ložiska rud, nerud či zlata. „Ze zkušeností tohoto gigantu jsme vzešli, ale historie tohoto podniku sahá až do roku 1910. Kdybychom v roce 1985 tehdejšímu šéfovi geofyziky Geoindustrie řekli, že tu bude někdy pracoviště, které se bude zabývat i archeologií, bude spolupracovat se skotskou a nizozemskou univerzitou, bude se zúčastňovat evropských rámcových programů, nevěřil by. Dnes jsme úplně někde jinde,“ poznamenal jednatel G Impulsu.
Geofyzici z Jenče pracují z více než 20 procent v zahraničí, a to po celé Evropě, ale třeba i v Číně, na Blízkém i Středním východě nebo v Africe. Právě proto se G Impuls Praha snaží stále vylepšovat své technologie a metody, aby se udržel na světové úrovni. Loni například s dotační podporou Technologické agentury ČR pracovali spolu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a Technickou univerzitou v Liberci na výzkumu možného sledování chování granitového horninového masivu.

(...)

Publikováno: Pátek 05.01.2018 10:40