Forenzní genetička: Ženská a mužská logika neexistuje|prozeny.cz | 9.10.2018 | Rubrika: Životní styl

„Výsledky potřebujeme do čtyřiadvaceti hodin,“ urguje vyšetřovatel v krimiseriálu „laborku“, kam zrovna poslal vzorky DNA. Ty zkoumala i forenzní genetička Halina Šimková (43). Šestnáct let pracovala v kriminalistickém ústavu a nyní se věnuje hodnocení důkazů pomocí matematiky.

Moc bych si přála dostat se do hlavy Haliny Šimkové a pochopit její myšlení. Proč? Zatímco mnoho lidí si při cestě vlakem třeba čte, ona si vymýšlí matematické příklady – většinou jde o pravděpodobnosti. A ačkoliv se to nezdá, matematika má co do činění i s kriminalistkou. Halina Šimková šestnáct let působila jako forenzní genetička a zkoumala stopy spojené s nejrůznějšími trestnými činy. Dnes přednáší genetiku například na VŠCHT nebo Přírodovědecké fakultě UK a věnuje se bayesovské inferenci – posuzování relevance důkazů pomocí matematických metod. A kromě matematiky a kriminalistiky ji zajímá také vizuálno – na FAMU studovala animaci.

(...)

Publikováno: Středa 10.10.2018 16:10