Druhou arsenovou haldu na Kaňku čeká sanace|Kutnohorský deník | 17.10.2018 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1

(...)

„Mineralogové vyjadřují lítost nad ztrátou dvou zajímavých lokalit,“ uvedla Jana Králová s tím, že řešení je nezvratné a nedá se s ním už nic dělat.
„Ve zmíněných lokalitách se nacházejí zajímavé druhotné minerály, čtyři z nich přitom byly popsány jako nové druhy minerálů pro mineralogický systém. Jedná se o bukovskýit, kaňkit, zýkait a paraskorodit,“ vysvětlila Králová, podle které se kvůli způsobu úpravy hald stanou z nálezů navždy jen historické vzorky.
Dříve, než bylo o sanaci hlad na Kaňku rozhodnuto, se vedly bouřlivé debaty právě mezi přírodovědci a zástupci středočeské hygienické stanice. Krajský hygienik František Stehlík tehdy opakovaně upozorňoval na zdravotní rizika spojená s výskytem arsenu v půdě.
Naproti tomu Petr Drahota z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se věnuje arsenu a jeho chování v životním prostředí, oponoval, že nejpodstatnější je, že v lokalitě nedochází k rizikové migraci a uvolnění arsenu do spodních vod.

(...)

Publikováno: Úterý 23.10.2018 15:25