E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Druhé oslavy 17. listopadu (22. 11.) na Albertově

 

 

Náhradní 17. listopad

 

ČT 1 | 22.11.2015 | 19:00 | Pořad: Události | Téma: Přírodovědecká fakulta

 

 

Reportáž ČT můžete shlédnout ZDE. Čas 14:54. 


 

Albertov – 17. listopad podruhé

Mladá fronta DNES | 23.11.2015 | Rubrika: Z domova | Strana: 3 | Autor: Pavel Švec | Téma: Přírodovědecká fakulta


Po pěti dnech se pražský Albertov stal svědkem již druhého shromáždění k výročí 17. listopadu.
MF DNES porovnala včerejší „náhradní“ s tím, na němž se minulý týden sešli protiislámští aktivisté a sympatizanti prezidenta Zemana.

PRAHA Dvě demonstrace, jedno místo, dva různé dny. Na pražském Albertově včera opět stálo pódium a pod ním asi pět tisíc lidí.
Zatímco 17. listopadu si širokou ulici uzurpovali příznivci prezidenta Miloše Zemana a aktivisté brojící proti islámu, včera to byli studenti a vysokoškolští kantoři, kteří úterní akci označili za krádež tradičního studentského svátku.
Redaktor MF DNES se na Albertov vydal s politologem Kamilem Švecem, který zde byl i před pěti dny.

Místo transparentů svíčky

Stoupáme ulicí lemovanou stromy a univerzitními budovami. V její polovině dav demonstrantů značně houstne. K pódiu, z něhož před pěti dny hřímal prezident Zeman, kterého nyní ho nahradili studenti a rektoři univerzit, zbývá 130 metrů.
„Dnes je tu přibližně stejný počet lidí. Akorát boční ulice byly v úterý zablokovány policisty. Teď tu můžeme kráčet bez omezení,“ poukazuje Švec na policejní manévry, které vzhledem k účasti prezidenta označuje za pochopitelné. Prostor byl tehdy uzavřen a policie některé demonstranty na akci nevpustila. Dnes je tu policistů o poznání méně. V uniformě jich tu hlídkuje asi deset.
Míjíme roh budovy přírodovědecké fakulty s okrovou omítkou. Právě tady měli příznivci prezidenta uskladněny transparenty s nápisem Ať žije Zeman!, které účastníkům rozdávali. Dnes tu hoří jen pár svíček. O kus výše byl v úterý dav zábranami rozdělen hlídaným koridorem. V něm se pohybovala ochranka a pořadatelé, kteří z davu vytahovali vyvolené s transparenty a pouštěli je dopředu.
„Porovnám–li věk účastníků, tak 17. listopadu tu byli mnohem starší lidé. Nad jejich hlavami bylo více transparentů a vlálo podstatně více českých vlajek. Rozhodně byste tu však neviděl vlajku Evropské unie, Ukrajiny či Tibetu, tak jako dnes,“ pokračuje můj průvodce, kantor Fakulty sociálních věd UK.
Trikolor přišpendlených na kabátech účastníků je však dnes na Albertově k vidění nesrovnatelně víc.

Upřímnější versus řízená

„Dnešní akce mi připadá dobrovolnější a upřímnější. Ta minulá byla taková řízenější. Co jsem vyslechl, byly tu skupiny, které do Prahy navezly autobusy. I účel byl jiný. Jasně bylo patrné, že sem lidé přijeli podpořit prezidenta a se státním svátkem to nemělo nic moc společného,“ zamýšlí se politolog.

Politici na pódiu a pod ním

Důležitý rozdíl vidí Švec i ve skutečnosti, že dnes lze v davu pod pódiem zahlédnout i veřejně známé tváře. Například dokumentaristku Olgu Sommerovou, režisérů Igora Chauna a Jana Hřebejka nebo herce Ondřeje Vetchého.
„Na tomto posvátném místě je 17. listopad dnem studentů a vysokoškolských pedagogů ctících demokracii a svobodu. Dosud to vypadalo, že nelze toto místo zneužít politicky. Ale v úterý se to stalo. To je strašně nebezpečné pro svobodu,“ svěřuje se Vetchý.
Odlišné je to i díky přítomným politikům. Zatímco v úterý stáli na pódiu, dnes jsou mezi lidmi. Třeba Jiří Pospíšil (TOP 09) či Jiří Dienstbier (ČSSD). Právě o něm tu demonstranti před necelým týdnem skandovali, že je zaprodanec placený Američany a zrádce, který otevírá náruč uprchlíkům. „Má smysl sem jít klidně o pět dní později a připomínat si hodnoty, kvůli kterým se tady studenti sešli v roce 1989 i 1939. V úterý si toto místo okupovali lidé, jimž o tyto hodnoty vůbec nejde,“ míní ministr Dienstbier jen pár metrů od pódia.
Řečníci se u mikrofonu střídají. Podle Švece je charakter projevů ze včerejška a minulého úterý nesrovnatelný. „Dnes nejsou tak vyhrocené. V úterý byly prakticky od začátku velmi burcující, zaměřeny na českou suverenitu a nacionalismus. Snad v každém projevu se zdůrazňovalo češství a národ,“ upozorňuje po skončení klidné demonstrace politolog na slova, za něž sklízeli řečníci aplaus. Některé protiislámské proslovy z minulého shromáždění označil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) naopak za protizákonné.


 

Studenti si zopakují 17. listopad. Teď už bez Zemanovy ochranky

Mladá fronta DNES | 21.11.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 18 | Autor: — Jakub Heller | Téma: Přírodovědecká fakulta


NOVÉ MĚSTO V reakci na policejní blokádu, která jim v úterý bránila v položení květin k památníku na Albertově, se studenti vysokých škol rozhodli sejít kvůli připomínce 17. listopadu znovu.
Jejich akce s názvem „Skutečné uctění památky 17. listopadu ’39/89“ je reakcí na průběh úterní demonstrace na Albertově. Skupině studentů totiž policie a prezidentská ochranka zabránily v přístupu k pamětní desce, kam chtěli položit květiny. Podle policie bylo okolí pomníku uzavřeno z bezpečnostních důvodu kvůli nadcházejícímu vystoupení prezidenta Miloše Zemana.
Průvod dorazil na Albertov přibližně tři hodiny před prezidentským vystoupením a narazil na blokádu. Policisté byli ochotni vpustit k památníku několik málo z přítomných, za podmínky, že budou souhlasit s doprovodem. Ti to však odmítli jako nedůstojné. Několik studentů se ještě ten den chopilo iniciativy a prostřednictvím Facebooku zorganizovalo nové setkání na Albertově. Uskuteční se v neděli v 15 hodin. Účast přislíbilo přes šest tisíc lidí. „Událostí usilujeme pouze o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky, a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování ak- tuálního politického dění ani postojů státních činitelů. Naše shromáždění je především výzvou k nápravě toho, co se 17. listopadu nemohlo náležitě a se ctí odehrát,“ uvedl Tomáš Navrátil, jeden z pořadatelů.

„Antizemanovský mainstream“

Hrad považuje náhradní Listopad za prvoplánové politické gesto. „Skupinka studentů mohla položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění. Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu,“ napsal na svůj profil na Facebooku Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta.
Studenti namítají že demonstrace na podporu prezidenta byla hlášena na celý den, není tedy jasné, kdy přesně měli podle Ovčáčka přijít. „Když tedy můžeme kdykoliv jindy, tak to půjdeme udělat v neděli,“ říká s úsměvem Navrátil.
Policejní prezident Tomáš Tuhý považuje postup strážníků za oprávněný. Podle něj policie předem upozornila na „určitá omezení“ spojená s vystoupením hlavy státu. Několik rektorů a děkanů českých univerzit nicméně zásah odsoudilo a vyjádřilo studentům podporu i tím, že převzali nad nedělní akcí záštitu. „Argument, že to bylo z bezpečnostních důvodů kvůli účasti pana prezidenta na akci pořádané jeho příznivci, je neospravedlnitelný, protože pan prezident měl přijet na Albertov až za tři hodiny a celý dvacetimetrový prostor byl prošpikován policií a členy ochranky,“ řekl Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy, která sídlí právě na Albertově.


 

Albertov patří nám, vzkázali studenti. Na opožděnou oslavu přišly tisíce lidí

aktualne.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Domácí | Strana: 0 | Téma: Přírodovědecká fakulta


Položit kytku k pamětní desce v den státního svátku se jim nepodařilo. Zabránila jim v tom policie, která hlídala setkání příznivců Miloše Zemana. Praha -

Praha - Tisíce lidí se zúčastnily studentské akce na pražském Albertově, kde se koná opožděná oslava Mezinárodního dne studentstva. Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhaduje jejich počet na 2000. Večer se konala další demonstrace na Václavském náměstí.

Ještě před začátkem akce studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině. Setkání se zúčastili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili.

"Největší potlesk se ozývá vždy, když někdo z řečníků zmíní úterní počínání prezidenta Zemana na tomto místě," hlásil z místa reportér online deníku Aktuálně.cz. "Jinak akce probíhá důstojně a v klidu," dodal.

Na akci kromě představitelů studentů hovořili i rektoři některých vysokých škol. "Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.

Rektor ČVUT Petr Konvalinka zase v rozhovoru s novináři sdělil, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," řekl.

Řada účastníků si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.

Akci zorganizovali vysokoškoláci, které 17. listopadu nepustila ochranka k pamětní desce kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Na akci vystoupili výlučně představitelé akademické obce.

"Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů," uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.
Chybí nám Havel

Část lidí z Albertova se poté průvodem přesunula na Václavské náměstí, kde účastníci shromáždění pořádaného platformou Setkání dobré vůle vyzvali Zemana k odstoupení. Podle nich zneužil oslav 17. listopadu a zachoval se jako nepřítel demokracie, když v den výročí na Albertově vystoupil po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Akce před budovou Melantrichu se podle odhadu zpravodajů ČTK na místě účastnilo několik stovek lidí.

Cestou z Albertova lidé volali "Miloše do koše", "Chybí nám Havel" a "Zeman na Hrad nepatří". Sociolog a politik Fedor Gál v projevu na Václavském náměstí připomněl, že když v roce 1989 zakládali Veřejnost proti násilí, mysleli na studenty, které v Praze zmlátila policie. "Bylo by hrozné, kdyby se to vrátilo, byl by to průšvih," řekl. Lidé by podle něj měli vědět, že nepřátelé nepřicházejí ze zahraničí, ale žijí mezi nimi. "Udělali se ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle," dodal.


 

Tisíce lidí si v Praze připomněly 17. listopad. Albertov je symbol svobody, hlásaly transparenty

iHNed.cz | 22.11.2015 | Rubrika: domaci.ihned.cz | Strana: 0 | Autor: ČTK, lou | Téma: Přírodovědecká fakulta


Studenti a další lidé se v neděli na Albertově sešli, aby si důstojně připomněli 17. listopad.
Kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana se na úterní oslavy nedostali.
Na setkání naváže podvečerní vzpomínková akce u Melantrichova paláce na Václavském náměstí.

Na pražském Albertově se v neděli odpoledne sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989. Na úterní oslavy je nevpustila policie kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, na němž prezident pronesl projev.

Podle organizátorů na nedělní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků.

Akce trvala zhruba hodinu a podle policie se obešla bez incidentů. Část jejích účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17 hodin koná akce platformy Setkání dobré vůle.

Albertov se dnes naplnil. Lidé stojí až k zastávce tramvají. pic.twitter.com/Sdg5Ath1Mp— DVTV (@DVTVcz) 22. Listopad 2015

"Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu a není záminkou ke komentování aktuálního politického dění a postojů státních činitelů," uvedli organizátoři.

Na vysokoškolské budovy studenti vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině.

Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili. Byli mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka.

Konvalinka řekl, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," uvedl.

Účastníci poklidné akce nesli vlajky České republiky, EU a Ukrajiny. Řada z nich si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili na protest proti Zemanovi členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.

*Albertov pic.twitter.com/z4l3eyfLkP— Anna Kottová (@kottovaa) 22. Listopad 2015

Velké červené trenky nesl i někdo z davu, objevilo se v něm i několik protizemanovských transparentů. Na místě ale po celou dobu konání oficiální akce na Albertově ani jednou jméno prezidenta nezaznělo.

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka není důvod, aby setkání na Albertově komentoval. "Je to přece apolitická akce, která se netýká prezidenta republiky, jak veřejně zdůraznili organizátoři," uvedl pro Českou televizi.

Shromáždění zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoliv zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. Vyslovil se proti populismu a nálepkování názorových oponentů, potřebná je podle něj klidná diskuse.

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. "Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda," zakončil. Beka i rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.

"Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědeckéfakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol.

Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková.

Zhruba po hodině shromáždění skončilo zpěvem národní hymny, lidé pak zapalovali svíčky a pokládali věnce k pamětní desce 17. listopadu. Značná část z nich se poté vydala na vzpomínkovou akci na Václavském náměstí, kterou k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle.

Cílem této akce je podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.


 

Na Albertově se sešly tisíce lidí, v náhradním termínu si připomněly 17. listopad

lidovky.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Zprávy / Domov | Strana: 0 | Autor: ČTK | Téma: Přírodovědecká fakulta


Na pražském Albertově se v neděli odpoledne sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989. Na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, na němž prezident pronesl projev. Podle organizátorů na nedělní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků.

Akce trvala zhruba hodinu a podle policie se obešla bez incidentů. Část jejích účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17:00 koná akce platformy Setkání dobré vůle.

„Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu a není záminkou ke komentování aktuálního politického dění a postojů státních činitelů,“ uvedli organizátoři.

Na vysokoškolské budovy v neděli studenti vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině. Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili. Byli mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka.

Konvalinka řekl, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. „Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku,“ uvedl.

Účastníci poklidné akce nesli vlajky České republiky, EU a Ukrajiny. Řada z nich si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili na protest proti Zemanovi členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.  Ovčáček odmítl akci komentovat

Velké červené trenky nesl i někdo z davu, objevilo se v něm i několik protizemanovských transparentů. Podle zpravodajů na místě ale po celou dobu konání oficiální akce na Albertově ani jednou jméno prezidenta nezaznělo.

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka není důvod, aby setkání na Albertově komentoval. „Je to přece apolitická akce, která se netýká prezidenta republiky, jak veřejně zdůraznili organizátoři,“ uvedl pro Českou televizi.

Shromáždění zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. Vyslovil se proti populismu a nálepkování názorových oponentů, potřebná je podle něj klidná diskuse.

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. „Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda,“ zakončil. Beka i rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.   Shromáždění zakončila národní hymna

„Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědeckéfakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. „A to není dobře,“ podotkl.

Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková.

Zhruba po hodině shromáždění skončilo zpěvem národní hymny, lidé pak zapalovali svíčky a pokládali věnce k pamětní desce 17. listopadu.

Část lidí z Albertova se průvodem přesunula na Václavské náměstí, kde účastníci shromáždění pořádaného platformou Setkání dobré vůle vyzvali Zemana k odstoupení. Podle nich zneužil oslav 17. listopadu a zachoval se jako nepřítel demokracie, když v den výročí na Albertově vystoupil po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Akce před budovou Melantrichu se účastnilo několik stovek lidí. ‚Chybí nám Havel‘

Cestou z Albertova lidé volali „Miloše do koše“, „Chybí nám Havel“ a „Zeman na Hrad nepatří“. Sociolog a politik Fedor Gál v projevu na Václavském náměstí připomněl, že když v roce 1989 zakládali Veřejnost proti násilí, mysleli na studenty, které v Praze zmlátila policie. „Bylo by hrozné, kdyby se to vrátilo, byl by to průšvih,“ řekl.

Lidé by podle něj měli vědět, že nepřátelé nepřicházejí ze zahraničí, ale žijí mezi nimi. „Udělali si ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle,“ dodal. Shromáždění pozdravil také muslim žijící v Česku, který odmítl názory Konvičkova hnutí a mluvil o 4000 lidí s muslimskou vírou, kteří v České republice mírumilovně žijí.


Na Albertově se sešli studenti, aby oslavili náhradní 17. listopad

novinky.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Domácí | Strana: 0 | Autor: sts | Téma: Přírodovědecká fakulta


Studenti na pražském Albertově v neděli odpoledne uctili památku 17. listopadu. Sešlo se jich tam několik tisíc. Důvodem náhradního konání akce byla skutečnost, že nebyli policií připuštěni k pamětní desce v Mezinárodní den studentstva, protože na místě o několik hodin později začínalo shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana.

"Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů," uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.

Proslovy účastníků trvaly asi hodinu, poté zpívali českou hymnu a položili květiny k pamětní desce. Pak se někteří z nich přesunuli na Václavské náměstí, kde se konala akce platformy Setkání dobré vůle.

Na místě setkání visely transparenty s nápisy Albertov je symbolem svobody, tibetské vlajky či symboly Eiffelovy věže jako připomínka pařížského masakru.

Někteří účastníci, kterých bylo podle policie celkem asi 4500, si do klop kabátů vložili symboly červených trenýrek. Ty v září vyvěsila umělecká skupina Ztohoven místo prezidentské standardy na Hradě.

Oslava náhradního 17. listopadu na Albertově

FOTO: Stanislava Seďová, Právo

Setkání k upomínce událostí 17. listopadu 1939 a 1989 se zúčastnili také rektoři vysokých škol, kteří akci zaštítili. Mezi nimi byli například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer nebo rektor ČVUT Petr Kovalinka.„Plebejský národ”

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Jak ale řekl, existuje plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům. Pak existuje plebejství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším.

"Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda," zakončil svůj projev. Beka ani rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.

"Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědeckéfakulty UK Bohuslav Gaš.

Konvalinka ČTK řekl, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," řekl.

Studenti už dříve uvedli, že akci nepořádají jako protest proti prezidentu Zemanovi, přestože někteří z nich byli ve skupině, kterou na Albertově zastavila policie kvůli prezidentskému shromáždění.

Oslava náhradního 17. listopadu na Albertově

FOTO: Stanislava Seďová, Právo

"Nechceme, aby to vyznělo jakýmkoliv způsobem jako nějaký politický aktivismus nebo demonstrace," řekla dříve členka organizačního týmu Tereza Kuglerová.

"Jenom chceme důstojně uctít památku, což nám bylo znemožněno," dodala.

Oslava náhradního 17. listopadu na Albertově

FOTO: Stanislava Seďová, Právo

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého byl zásah policie 17. listopadu na Albertově profesionální. Policie předem oznámila, že na této akci budou "určitá omezení" kvůli přítomnosti prezidenta Zemana. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní manévry na Albertově 17. listopadu. Zdroj: Novinky.cz

"Za postupem policie stojím," řekl ve čtvrtek Tuhý. Pokud by získal indicie, které by ukázaly na pochybení, tak by se o ně zajímal. [celá zpráva]

http://www.novinky.cz/domaci/387070-na...aby-oslavili-nahradni-17-listopad.html

 


 

Studenti si připomenou 17. listopad po svém. Padne i jméno Martina Konvičky

parlamentnilisty.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Monitor | Strana: 0 | Autor: čtk, mp | Téma: Přírodovědecká fakulta


Dvě akce připomínající 17. listopad se dnes konají v Praze. Na Albertově pořádají oslavu Mezinárodního dne studentstva vysokoškoláci, které 17. listopadu nepustila ochranka k pamětní desce kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana.

Druhou vzpomínkovou akci svolala platforma Setkání dobré vůle před palác Melantrich na Václavském náměstí. Organizátoři studentského shromáždění ČTK řekli, že na akci vystoupí výlučně představitelé akademické obce, následovat bude minuta ticha. Program pak podle pořadatelů skončí, pochod městem neplánují.

“Oficiální část programu bude trvat zhruba po dobu proslovů, tedy asi hodinu,“ řekl ČTK Daniel Ort. Na Albertově by měli promluvit například rektoři Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer nebo Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Vystoupí také rektor ČVUT Petr Konvalinka nebo děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Všichni jmenovaní akci oficiálně zaštítili. Promluví rovněž zástupce studentů.

“Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů,“ uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.

Na akci na Albertově volně navazuje shromáždění Setkání dobré vůle. Cílem je podle organizátorů připomenout sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky. Začátek je naplánovaný na 17:00. Podle organizátorů se ale může měnit podle toho, kdy skončí studentská akce.

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=409343

 


Několik tisíc lidí, portrét Václava Havla, ukrajinská vlajka a transparenty! To vše na Albertově

parlamentnilisty.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Monitor | Strana: 0 | Autor: jav | Téma: Přírodovědecká fakulta


Studenti, rektoři vysokých škol, politici a veřejnost zamířili na pražský Albertov, kde se od tří hodin konalo shromáždění „Skutečné uctění památky 17. listopadu 39/89“. Mezi účastníky byl také předseda Unie muslimských obcí ČR Muneeb Hassan Alrawi. Na místě bylo několik tisíc lidí.

Krátce po 15. hodině se na Albertově sešly zhruba dva tisíce lidí, kteří se sdružovali na prostranství i pod připraveným pódiem, kde sbor zpíval lidové písně. Z řad politiků dorazili například šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek či Marek Ženíšek ze stejné strany. Ti se také poklonili před jednou z pamětních desek, která je obsypána zapálenými svíčkami, květinami a věnci. Pamětní deska z loňského roku od prezidenta Miloše Zemana a dalších prezidentů zela prázdnotou.

Přišli i zástupci Pražského Majdanu, kteří si s sebou donesli ukrajinskou vlajku, megafon a velký portrét Václava Havla. Pod pódiem vlály i dvě české vlajky a jedna gruzínská.

Na vyvěšených transparentech stály nápisy jako “Albertov je symbol svobody“, “Vzděláním proti strachu“, “Ne násilí kolektivně“ či “Láska počítá křivdy“. Skupinka lidí pak také třímala transparenty proti hlavě státu. “Mráz přichází z Hradu“, “Prezident je odvolatelný“, “Zeman škodí ČR“, “Miloši, Tvůj mozek je taky uprchlík“ - hlásali prostřednictvím nápisů nad svými hlavami. Nechyběly ani červené trenýrky s nápisem Lež a nenávist.

Vedle pódia si na zem lehlo deset lidí a mumlavě vleže předčítají svědectví o 17. listopadu 1989. Odpolednem provázel student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Praha Václav Vidím. “17. 11. 2015 byl zneužit k soukromým zájmům,“ řekl.

Úvodem zazněla studentská hymna Gaudeamus Igitur.

Student David Hurný z přírodovědecké fakulty následně sdělil, že by se nemělo dovolit, aby 17. listopad byl kýmkoliv zneužíván k osobním politickým cílům.

Velkého aplausu se následně dočkal rektor Mikuláš Bek, který patří k nejaktivnějším odpůrcům prezidenta Zemana z řad rektorů. “Češi jsou plebejský národ. Je plebejství lokajské, klanící se velmocím a odreagovávající se na slabších. Dříve na Židech, nyní na uprchlících," řekl Bek.

Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář následně četl poselství rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Ten akci podpořil, ale neúčastnil se jí, neboť je na zahraniční cestě. Zima v minulých dnech veřejně protestoval proti vystoupení prezidenta Zemana na Albertově v doprovodu Martina Konvičky a dalších aktivistů Bloku proti islámu. “Demokracie není nikdy zcela v bezpečí. Ohrožují ji i ti, kteří rozdmýchávají primitivní nenávist,“ uvedl Kovář za velkého potlesku.

Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová následně apelovala na to, abychom se nenechali zastrašit. “Byla jsem týden pryč a nestačím se divit, co se událo. Demokracii je 26 let, to už je dospělost. Hodnoty jako lidskost, solidarita, vzájemný respekt a svoboda se nemění,“ řekla. Proti strachu bychom měli bojovat lidskostí, proti demagogii odborností, sdělila veřejnosti. “Dnes si svobodu připomínáme bez lidí hlásajících naprosto nepřijatelnou demagogii,“ uzavřela svá slova.

Děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš se poté ve svých slovech vrátil k 17. listopadu 2015. “Ten den tady nezaznělo ani jednou slovo student. Je to ostuda, Albertov patří studentům,“ podotkl. Za svá slova si vysloužil velký potlesk.

Patnáct minut po 16. hodině vyrazil průvod lidí z Albertova na Václavské náměstí. V čele šli lidé s vlajkami ČR, EU a UniverzityKarlovy, nechyběly ani červené trenýrky. V tlampači se ozývala hesla na obhajobu svobody a proti nenávisti a zlobě. Lidé šli v poklidu, občas si jen zakřičeli heslo "Miloše do koše".

Na krátkou chvíli však také čelo průvodu ovládli Ukrajinci, kteří se snažili neúspěšně skandovat hesla "Ukrajině svobodu" a "Rusové, ruce pryč".

Po půl hodině průvod dorazil na Václavské náměstí, kde se odhadem sešlo na dva tisíce lidí.



Chceme napravit výročí 17. listopadu

Svolavatelé akce akcí chtěli “napravit“ oslavy z letošního 17. listopadu, kdy na Albertově probíhala akce stoupenců prezidenta Miloše Zemana za účasti aktivistů ze sdružení Blok proti islámu.

Právě účast této skupiny, kterou někteří označují jako “rasistickou“ a dokonce zaznělo i označení “fašistická“, byla největším terčem kritiky. Ministr Jiří Dienstbier prohlásil, že Zeman svým chováním na Albertově překročil všechny meze. “Já jsem si nikdy neuměl představit, že hlava tohoto státu bude podporovat extremistické pozice, bude takovýmto způsobem rozdělovat, rozeštvávat společnost a především strašit lidi,“ řekl po úterní akci.

Přidali se i další. Poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška vyjádřil názor, že Zemana měli na Albertově odvést přímo z pódia, a nakonec se do prezidenta pustil i premiér Bohuslav Sobotka, který uvedl, že na prezidenta je naštvaná celá ČSSD, které Miloš Zeman v devadesátých letech předsedal. “Nejvyšší ústavní činitel země, jež má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ uvedl premiér pro Hospodářské noviny.

Studenti a akademici si stěžovali, že kvůli bezpečnostním opatřením na prezidentově akci nemohli uctít památku 17. listopadu, bezpečnostní jednotky totiž zamezily přístup i k pamětní desce. Proto se nyní rozhodli tento nedostatek napravit.

Organizátoři demonstrace připomínají, že studentské protesty v roce 1939 a 1989 byly zásadními momenty české historie, které si musíme připomínat. “Dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí. Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlnitelnou,“ píše se v pozvánce na akci.

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=409410

 


 

Úplně vše ze "skutečného" 17. listopadu: Zemanův mozek je uprchlík

parlamentnilisty.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Monitor | Strana: 0 | Autor: Jakub Vosáhlo | Téma: Přírodovědecká fakulta


Plebejský národ. Muslim na Václaváku: To, co bylo v Paříži, je stará ruská taktika!
REPORTÁŽ Kdy, když ne teď, kdo, když ne my. Heslo, vyryté na pamětní desce studentské demonstrace ze 17.11.1989 na Albertově jako by bylo ústředním mottem „skutečného připomenutí“, jak organizátoři nazvali nedělní odpolední akci. Právě k ní pokládali účastníci akce svíčky a květiny, k vyrytému heslu nejčastěji odkazovaly projevy řečníků. Časové označení „teď“ pak vystihovalo motivace většiny účastníků, kteří navzdory proklamované pietě nejživěji reagovali na slova mířící k současné situaci.

Skutečné oslavy 17. listopadu, dne boje studentů za svobodu, se podle organizátorů nedělní pietní akce letos konaly se zpožděním. Ve výroční den totiž prostor na Albertově, odkud v roce 1989 vyšel studentský průvod rozehnaný na Národní třídě, ovládl prezident Miloš Zeman se svými stoupenci. Zástupci akademické obce si stěžovali, že nemohli svou úctu náležitě projevit a proto v neděli uspořádali vlastní, “skutečné“ oslavy. ParlamentníListy.cz je sledovaly celé, jak v univerzitním areálu na Albertově, tak posléze na Václavském náměstí.

Na akci avizovanou na patnáctou hodinu se lidé začali na Albertov scházet zhruba půl hodiny před začátkem. Jako jedni z prvních dorazili zástupci parlamentní TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, kteří položili věnce k pamětní desce a chvíli u ní setrvali. Podobně se památce listopadu 1989 poklonily stovky dalších účastníků.

Mimochodem- na Albertově jsou hned dvě desky, upomínající na rok 1989. Ta první obsahuje výše zmíněný revoluční pokřik a podle vzpomínek starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) ji k desátému výročí nechalo zhotovit zastupitelstvo druhého pražského obvodu. Tu druhou, na opačné straně ulice, slavnostně odhalovali prezidenti Miloš Zeman, Andrej Kiska, Joachim Gauck a Branislaw Komorowski vloni při pětadvacátém výročí. Účastníci skládali květiny, věnce, svíčky a další předměty k první z desek, zatímco tu “prezidentskou“ zcela ignorovali. Až po skončení akce se u ní objevilo několik svíček.

Akce odstartovala v patnáct hodin, když se na albertovském prostranství sešlo několik tisíc účastníků. Zahájil jej moderátor, student filozofické fakulty UK Václav Vidím, který si postěžoval, že 17. listopadu, když by měl Albertov patřit studentům, bylo výročí zneužito k soukromým zájmům. Po studentské hymně Gaudeamus igitur pak pozval na podium jednotlivé řečníky, výlučně z řad akademické obce.

Jako první z řečníků promluvil student David Hurný z Přírodovědecké fakulty UK, která je na Albertově “domácí“. Ten řekl, že už nikdy nesmíme připustit, aby byl 17. listopad zneužit k osobním politickým cílům, tím spíše takovým, které propagují nenávist.

Po něm si vzal slovo Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, známý svým kritickým postojem k prezidentu Zemanovi. Toho dav přivítal nadstandardně dlouhým aplausem a rovněž na jeho projev reagoval nejživěji. Rektor Bek vyložil publiku svůj názor, že Češi jsou plebejský národ, který ztratil své aristokratické i měšťanské elity, a dnes prakticky každý z nás pochází z nějaké venkovské chalupy.

Existují však podle něj dva způsoby, jak se se svým plebejstvím popasovat. “První je plebejství lokajské, klanící se velmocem, ať na Západě, nebo na Východě. Toto plebejství se pak odreagovává na slabších. Dříve na Židech, dnes na uprchlících,“ zadeklamoval, a vysloužil si za tato slova nejdelší potlesk odpoledne, přibližně půlminutový. Na jeho výklad o plebejství reagoval pružně na sociální síti prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček vzkazem: “Jsem plebejec“.

Po něm varoval rektor ČVUT Miroslav Konvalinka, že i naše generace bude muset za svou svobodu bojovat, a pak dostal slovo Libor Grubhoffer, další ze známých “protizemanovských“ rektorů. Ten rozebral historii let 1939 a 1989 a pak zmínil, že studenti, protestující dnes proti tomu, co se odehrávalo 17. 11. na Albertově, prokázali, že existuje mezigenerační paměť, která může zachránit naši demokracii. “Kantoři jsou na vaší straně,“ rozloučil se pak.

Nárok na svobodu mají všichni na této planetě

Proděkan Univerzity Karlovy Martin Kovář pak přečetl pozdrav od rektora Zimy, který nejvehementněji protestoval proti Zemanově akci 17. listopadu a nyní byl v cizině. Po něm dostala slovo Mirjan Frídová, děkanka pražské Filozofické fakulty. Ta svůj projev uvedla slovy “já teď byla pár dní v zahraničí a po návratu jsem se nestačila divit, co se událo“. Pak zmínila, že české demokracii je letos již 26 let, což je věk, kdy studenti obvykle dostávají diplomy a míří “do života“. “Dvacet šest let, to už je dospělost,“ uvedla s tím, že demokracie by tedy měla být dospělá. K dospělosti podle ní patří i vědomí základních hodnot, které přetrvávají i v tak dynamických časech, jaké prožíváme. “Hodnoty jako lidskost, solidarita, vzájemný respekt a svoboda se nemění,“ zdůraznila.

Nesmíme se podle děkanky nechat zastrašit těmi, kteří tyto hodnoty nerespektují. “Proti strachu bojujme lidskostí, proti demagogii odborností,“ vyzvala. Pak ocenila, že dnes se na rozdíl od 17. 11. připomíná svoboda bez lidí hlásajících “naprosto nepřijatelnou demagogii“. A aby se jen neřečnilo, hodlá prý filozofická fakulta bojovat proti strachu “týdnem diverzity“. Při něm hodlá prostřednictvím debat a workshopů představovat světové kultury.

Děkan Přírodovědecké fakulty pak přivítal účastníky “u nás“ na Albertově a shrnul historii vzdělanosti na tomto místě. Studenti jsou podle něj ti, kdo se “postaví zlu, když je národ otupělý“. Pak vyprávěl, jak 17. 11. chtěl k pamětní desce položit květinu, ale policisté jej nepustili. “Na ně se nezlobím, ti dělají jen svou práci,“ ujistil. Znepokojil jej prý spíše obsah akce, která na Albertově probíhala. “Ve všech projevech jsem ani jednou nezaznamenal slovo “student“,“ upozornil. To je podle něj v den boje studentů za svobodu mimořádná ostuda. “Albertov patří studentům,“ skončil za potlesku.

Zástupkyně studentů Barbora Stuhlová pak ujistila, že myšlenky svobody mezi studenty stále kolují. Když se dostala k letošnímu 17. listopadu, ozvalo se z davu celkem mohutné “hanba“, na což přitakala: “Ano, je to hanba“. “Neschvaluji zneužití 17. listopadu k politickým projevům, navíc xenofobně zaměřeným,“ uvedla. Zdůraznila, že myšlenky, které ve sváteční den z Albertova zaznívaly, jsou jí odpudivé. Pokud jde o migrační krizi, na kterou reagovaly, nelze podle studentky o navrhovaných řešeních vůbec uvažovat. “Nárok na svobodu mají všichni, kdo s námi sdílejí tuto planetu,“ uvedla.

Další studentka Marta Haraszimiwicz uvedla, že bychom Miloši Zemanovi a dalším účastníkům akce ze 17. listopadu vlastně měli poděkovat. “V konfrontaci s jejich skandálním chováním je zřejmé, že za svobodu je třeba bojovat,“ uvedla. “Řekněme ne politickému obchodu s lidským strachem,“ zvolala a stejně jako její předřečnice odkázala k heslu: “Kdy, když ne teď, kdo, když ne my“.

Prostranství se nakonec zaplnilo několika tisícovkami demonstrantů. Bylo možné pozorovat i některé podomácku vyrobené transparenty, například “Mráz přichází z Hradu“, “Prezident je odvoletelný“, nebo “Zeman škodí ČR“. Neoficiálním vítězem soutěže kreativity však byl na kartonové desce fixou napsaný vzkaz “Miloši, tvůj mozek je taky uprchlík“.

Po skončení posledního projevu si dav spontánně a bez organizace z pódia zanotoval českou hymnu. Dopadlo to však pikantně, neboť každá ze součástí davu začala zpívat jindy, vznikl z toho tedy neobyčejně zajímavý souzvuk.

Miloše do koše, chybí nám Havel

Akce skončila zhruba po hodině, a v 16.15 z Albertova vyrazil průvod odhadem patnácti set demonstrantů směrem k Václavskému náměstí, kde se konala navazující demonstrace.

Organizátor již na Albertově šikoval pochodující slovy “budeme hájit svobodu proti nenávisti a zlobě“. Do čela se kromě několika vlajek (včetně jedné zástavy NATO a tří modro-žlutých ukrajinských praporů) dostal i obrovský transparent “Preciosa“ se jmény politických vězňů, kteří v mínkovické továrně této společnosti pracovali a rovněž jedny červené trenky, symbol nedávných protestů proti prezidentu Zemanovi.

Hned po několika metrech průvod poprvé spustil “Miloše do koše“, a posléze “Chybí nám Havel“. Tyto slogany měly jednoznačně největší úspěch, výkřiky organizátorů jako “ruský šváb“ nebo “čínský čert“ zaujaly o poznání méně. Stejně jako volání organizátora do megafonu “Ten kdo stojí na chodníku, ten nemá rád republiku. Pojďte s námi na Václavák, ukázat tomu pánovi na Hradě“.

Před Václavským náměstím šlo čelo průvodu v modro-žluté kombinaci, když nad jeho hlavami vlály vedle jedné české vlajky dvě vlajky EU a tři ukrajinské. Pod nimi čelo skandovalo pokřik “nechceme fašisty“. Před Václavským náměstím se nosiči modro-žlutých vlajek pokusili skandovat “Ukrajině svoboda“ a “Rusové ruce pryč“, příliš však nezaujali.

Jiřina Šiklová: Miloši, poradci vám to neřeknou, ale už blbnete

Na Václavském náměstí již čelo průvodu vítal z reproduktorů zpěv Marty Kubišové. To neochvějně signalizovalo název akce “Ať mír dál zůstává s touto krajinou- Modlitba pro Martu 26 let poté“. Slavná “revoluční hymna“ také zazněla na úvod akce z reproduktoru. Dva až tři tisíce diváků pak přihlížely úvodnímu vystoupení organizátora Jakuba Haina. Ten kritizoval vystoupení prezidenta Miloše Zemana 17. listopadu s aktivisty Bloku proti islámu, a nakonec vzkázal: “Útok na základní hodnoty je třeba řešit ústavněprávní cestou“.

Po něm dostal slovo slovenský sociolog Fedor Gál, avizovaný jako hlavní hvězda akce. Ten ve svém stručném vystoupení varoval, že “naši protivníci žijí i mezi námi“. Jsou to podle něj ti, kteří stavějí na nenávisti. “Tito lidé rozumnějí jen síle, ale my jim musíme ukázat, že to jde i jinak,“ uzavřel své vystoupení.

Po něm již dostal slovo Marek Hiršer, pedagog, který začal skutečně od podlahy. Nedovede si prý představit, že by svým studentům neříkal pravdu, jako to bylo běžné v době, kdy se okupace musela nazývat “bratrskou pomocí“. Nyní však prý má obavy, že taková situace může znovu nastat. “Albertov 17. listopadu okupovali extremisti zleva i zprava,“ připomněl. Je prý absurdní, že se takové akce klidně zúčastní nejvýše postavený ústavní činitel v zemi. “Sedmnáctý listopad tu není proto, aby nám při něm někdo vykládal, že černá je bílá, že kruh je hranatý, nebo že Putin je demokrat,“ rozčílil se.

“Prezident Zeman se přátelí s agenty KGB, podporuje ruskou agresi na Ukrajině. Tento prezident, živen vlastní frustrací a nenávistí, vede tuto zemi do zkázy. Nenechme se vytlačit z rodiny evropských demokracií někam do východního Mordoru, kde vás zavřou za to, že máte jiný názor,“ zakončil své rozhořčené vystoupení.

Po něm dostal slovo “sunnitský muslim a bojovník proti terorismu“. “Nenechte se ovlivnit Rusákama, já jsem z Kavkazu, já jsem je zažil,“ uvedl své vystoupení. “Jestli Konvička chce, abychom odsud odjeli, tak říkám, že my odsud neodjedeme,“ ujistil. Muslimové, kteří zde žijí, zde podle něj už mají rodiny, a jsou tu zvyklí. “My nejsme figurky, aby nás někdo někam posílal,“ uvedl. Tito lidé podle něj utekli do Evropy, protože věřili její demokracii. “Tady, mezi námi, nejsou žádní teroristi,“ ujišťoval. A pak vysvětlil, že Češi by si měli arabský svět naopak předcházet. “Muslimové mají prachy, a vám jde ekonomika dolů,“ upozornil.

Nemáme se prý nechat zmást takovými událostmi, jako byly útoky na Paříž. Ohledně jejich původce má mimochodem jasno. “To, co bylo ve Francii, to je stará ruská taktika, něco provést a tomu člověku dát cizí doklady. Dělají to stovky let, dělali to i u nás,“ vzpomněl.

Po něm už vystoupila známá socioložka Jiřina Šiklová. “Miloš Zeman byl ohromně chytrý chlap,“ zavzpomínala. Do současného stavu se podle ní dostal proto, že mu chybí pocit uznání, a také proto, že se uzavřel před realitou. “Dostal se do izolace, o tom psal už Mňačko,“ vzpomněla. “Ti jeho poradci mu to neřeknou, takže vy mu musíte říct: Miloši, už blbnete,“ rozloučila se s náměstím.

Po ní vystoupil v poslední době známý aktivista Jan Vrobel, zabalený do české vlajky. Vzpomněl, že z této země lidé před totalitou často museli prchat. “A já nechci utíkat,“ dodal. Věří však, že k tomu nakonec nebude důvod. “Jsme země, která umí mírově dělit federace a měnit režimy. Tak snad takto zvládneme i ty extremisty,“ věří.

Pak se rozohnil nad tím, že prezident stál na jednom pódiu s “vůdcem českých fašistů“ a vysvětlil publiku, proč Martina Konvičku nelze nazývat jinak než právě takto. Splnění jen poloviny jeho vizí by prý vedlo k tomu, že už bychom se nemohli nazývat demokracií.

“Chci vzkázat pohrobkům českých fašistů, čínským i středoasijským diktátorům, největšímu nepříteli demokratické Evropy Vladimíru Putinovi i všem, kteří jim pomáhají: Naše ideály nikdy neporazíte,“ uzavřel.

Pak vystoupila ještě jistá studentka, která se nepřestavila, ale předložila náměstí názor, že prezident Zeman napadl naší demokracii a Ústavu, a je načase, aby ji ti, které jsme si zvolili, začali bránit. Proto vyzvala k dopisové akci, ve které každý, kdo bude chtít, pošle podle mustru připravený dopis svému senátorovi, ve kterém jej bude vyzývat, aby začal podporovat ústavní žalobu na prezidenta Zemana. “Myslím, že se to jmenuje velezrada,“ obrátila se nejistě na kolegy. Pak však opět odhodlaně zvolala: “My se tu můžeme sejít, ale ti, které jsme si zvolili, mají konat“.

A pak již akce na Václavském náměstí skončila tradičním zpěvem hymny.

Další reportáže ČTĚTE ZDE

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=409422


 

Senátorka Horská: Zasype prezident příkopy k akademické obci?

parlamentnilisty.cz | 20.11.2015 | Rubrika: Politici voličům | Strana: 0 | Autor: PV | Téma: Přírodovědecká fakulta


Nemůžu si pomoci, avšak připadá mi to opravdu tak, že ať už sám prezident republiky, nebo jeho předůsledně pracující ochranka sebrali studentům jejich prostor k uctění památky 17. listopadu.

Přitom je tento den přeci mezinárodním dnem studentstva. Pro prezidenta Zemana mělo být poctou strávit tento den v přítomnosti právě “svých“ studentů a též jejich vyučujících a promluvit před nimi.

Realita za to byla úplně jiná: z tribuny mu věrně potleskávala skupinka přívrženců, v publiku studenti absentovali a naopak se objevovaly různé protiislámské plakáty a hujerský potlesk vždy tehdy, když prezident hájil své odmítavé postoje vůči uprchlíkům.

Mám k tomu, co se stalo na Albertově, tři poznámky:

Plně se ztotožňuji jak s rektorem Karlovy univerzity Zimou, tak i s děkanem Přírodovědecké fakulty UK Gašem v tom, že policejní blokáda u pamětní desky kvůli chystané akci Bloku proti islámu byla zneuctěním studentské vzpomínky na 17. listopad. Proč pak na akci tohoto typu vystupuje prezident republiky a proč si radši nenajde čas na proslov či debatu se studenty a též jejich pedagogy, mi už vůbec není jasné. Kdy jindy lze narovnat vztahy s akademickou obcí než zrovna v tento den...

Nemohu se zbavit dojmu, že 17. listopad a jeho jak studentská symbolika, tak také samotné místo na Albertově byly zneužity pro potřeby kontroverzní politické reprezentace. Jsem znepokojena z toho, že se na toto místo dostali političtí populisté, kteří se “pohybují na hraně extremismu“, jak prohlásili i studenti Filozofické fakulty UK, s jejichž postoj plně sdílím.

Nechápu ani vyjádření mluvčího Hradu Ovčáčka o tom, že studenti mohli přijít jindy. Proč by, prosím pěkně, neměli být přítomni proslovu “svého“ prezidenta? Proč měli přijít jindy? To nebyli vítáni? A kdo tedy byl vítán? Pánové Konvička a další radikálové? To je publikum, pro které chtěl prezident Zeman vystoupit v tento pro české dějiny naprosto klíčový státní svátek?

Jsem ráda, že studenti si nechtějí nechat vzít svůj 17. listopad a že si společně se svými pedagogy připomenou právě na Albertově tento “svůj“ den. Bude to bez humbuku, policejních zátaras a doufejme, že i bez radikálů. Zda to bude i bez prezidenta, se uvidí. Vidím to však tak, že Miloš Zeman může mít na tuto neděli druhou šanci, jak zasypat příkopy, vyhloubené směrem k akademické obci...

Psáno pro blog idnes.cz

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1410&clanek=409120


 

Lidé na Albertově oslavili Listopad. V centru pak vyzvali Zemana k demisi

zpravy.iDNES.cz | 22.11.2015 | Rubrika: Zprávy / Domácí | Strana: 0 | Autor: iDNES.cz, Jan Wirnitzer, iDNES.cz, Jakub Kotalík | Téma: Přírodovědecká fakulta


Tisíce lidí si odpoledne na pražském Albertově připomněly listopadové události z let 1939 a 89. V den výročí 17. listopadu jim totiž kvůli účasti prezidenta Miloše Zemana pořadatelé znemožnili přístup k pamětní desce. Lidé se sešli vpodvečer i na Václavském náměstí, kde podle ČTK vyzvali prezidenta k demisi.

Podle organizátorů se na Albertově sešlo asi pět tisíc lidí. Policie na dotaz iDNES.cz počet účastníků sdělit nechtěla. K opožděné oslavě Mezinárodního dne studentstva v neděli studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině.

Na začátku akce na Albertově zazněla studentská hymna. Poté promluvil David Hurný z Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy. Připomněl události 17. listopadu 1939 i 1989. „Byli to studenti, kteří sebrali odvahu a vystoupili a společnost se k nim připojila. Získanou demokracii nelze brát jako samozřejmost,“ prohlásil.

„Nedovolme, aby byl 17. listopad zneužíván pro něčí politické zájmy. Diskutujme na základě ověřitelných faktů a nenálepkujme názorové oponenty,“ vyzval Hurný přítomné. Rektoři ocenili, že dnešní studenti si svátku váží

Na shromáždění promluvili například rektoři Jihočeské univerzity, ČVUT a Masarykovy univerzity Libor Grubhoffer, Petr Konvalinka či Mikuláš Bek. Nikdo z avizovaných devíti řečníků není politikem, všichni jsou z akademického prostředí. Pořadatelé akce se ostatně snažili zdůrazňovat, že shromáždění nemá být politickou demonstrací proti komukoliv.

Rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer ocenil, že dnešním studentům záleží na 17. listopadu. „Je dobře, že existuje mezigenerační paměť. Může zajistit, abychom byli vždy ve střehu a mohli demokracii chránit a bít se za ni. Spousta kantorů je na vaší straně, jsme na jedné lodi,“ pronesl Grubhoffer ke studentům.

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Jak ale řekl, existuje plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům.

Pak existuje plebejství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším. „Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Ať žije svoboda,“ zakončil svůj projev.

„Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědeckéfakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. „A to není dobře,“ podotkl.

S představiteli vysokých škol na podiu vystoupili i zástupci studentů. „Neprobíhá tu žádné skandování. Řečníci zdůrazňují zdravý rozum a kritické myšlení,“ popsal reportér iDNES.cz z místa. Lidé na akci přinesli české vlajky, vlajky Evropské unie nebo Ukrajiny. Po vystoupeních všech řečníků si účastníci zazpívali českou hymnu.

Záštitu nad akcí převzali kromě tří zmíněných rektorů i nejvyšší představitelé devíti dalších veřejných vysokých škol a jedné státní vysoké školy, Univerzity obrany. Akce se konala se s podporou rektora UK Tomáše Zimy. Na Václavském náměstí se demonstrovalo proti prezidentovi

Na shromáždění studentů na Albertově navázala v podvečer vzpomínková akce na Václavském náměstí. Cílem bylo podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra radikálního Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Někteří z účastníků akce na Albertově se po jejím skončení vydali právě sem. Demonstraci k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle. Podle lidí na shromáždění prezident zneužil oslav 17. listopadu a jejich hodnot pro své zájmy a vyzvali ho k demisi.

Podle policie akce na obě akce proběhly v klidu. „Policie nemusela řešit žádné konflikty,“ řekl iDNES.cz policejní tiskový mluvčí Jan Daněk. „Akci na Albertově doprovázela standardní opatření mezi něž patří přítomnost pořádkové služby a dopravní policie. Lidé se přesunují směrem na Václavské náměstí, takže tam dojde ke krátkodobým dopravním omezením,“ dodal.

Původně studenti a akademici mířili na Albertov 17. listopadu - nijak zvlášť organizovaně - ale k pamětní desce je nepustila policie a ochranka s tím, že se už na místě připravuje odpolední manifestace. Ta měla začít ve 14 hodin, prostranství ale bylo uzavřené už před polednem.

Odpoledne pak na Albertově promluvil před svými příznivci prezident Miloš Zeman, stál po boku šéfa spolku Islám v ČR nechceme Martina Konvičky ( psali jsme zde ). InsertSingleVideo

http://zpravy.idnes.cz/shromazdeni-na-...domaci.aspx?c=A151122_112824_domaci_jw
 


 

Studenti včera na Albertově slavili náhradní 17. listopad

Metro | 23.11.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 3 | Autor: ČTK | Téma: Přírodovědecká fakulta


Chtěli si připomenout svátek studentů, ale policie je na oslavy nevpustila. Tak si včera akci zopakovali.

„Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu,“ uvedli organizátoři včerejší akce na Albertově.
Shromáždění, na němž se včera sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989, zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. V podobném duchu hovořili i další řečníci. „Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům,“ prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Reagoval tak na skutečnost, že na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění, na němž prezident Zeman pronesl projev.
Podle organizátorů na včerejší shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků. Akce trvala zhruba hodinu a obešla se bez incidentů. Část účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se od 17 hodin konala akce platformy Setkání dobré vůle. Cílem této akce bylo podle organizátorů připomenout sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil před týdnem na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.


 

Albertov včera: Ať žije svoboda

Pražský deník | 23.11.2015 | Rubrika: Z metropole | Strana: 3 | Autor: PAVLA JANOUŠKOVÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta


Pokračování ze strany 1

Na pietní akci na Albertově se včera sešlo kolem pěti tisíc lidí, podle odhadů policie to bylo zhruba dva tisíce lidí. Každopádně celá ulice, kde je pamětní deska připomínající listopadové události, byla zaplněná do tří čtvrtin. Přišli tam nejen studentky a studenti a zástupci akademické obce, ale také další lidé a příznivci. Zdaleka ne všichni byli z Prahy, účast avizoval například starší pár z města vzdáleného 200 kilometrů, v davu se mihli i zástupci českých univerzit nebo dopravního podniku v Brně.
Akce se konala na popud studentů, kteří usilovali o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky. „Rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů,“ uvedli pořadatelé, kterými jsou studenti napříč obory, zájmy i politickými názory. Nezastřešuje je žádná organizace. Setkání trvalo necelou hodinu a zaštítil ji velký počet českých rektorů vysokých škol. Někteří z nich pak vystoupili na pódiu se svými proslovy. Už od začátku lidé nosili k pamětní desce květiny a svíčky.
Nedaleko vedle pódia uspořádalo pár studentů čtení ze vzpomínek na listopad 1939 a 1989. Leželi na studené zemi a nabízeli vytištěné vzpomínky kolemjdoucím. Text četli jednohlasně jako sbor.
Na začátku akce zazpíval sbor studentskou hymnu Gaudeamus igitur. Účastníci nesli vlajky České republiky, EU a Ukrajiny. Řada z nich si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek.
Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. Vyslovil se proti populismu a nálepkování názorových oponentů, potřebná je podle něj klidná diskuse.
Rektor Masarykovy univerzity v Brně hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišli o aristokratické i měšťanské elity. Každý má své předky z chalupy. „Palacký, Rieger a Masaryk byli hrdí a ochotní pomáhat slabším. Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda,“ zakončil zvoláním. Poslední věta zazněla v proslovech ještě několikrát.
„Studenti, kteří dnes uspořádali tuto akci, byli před 26 lety krátce na světě. Dokázali, že existuje mezigenerační paměť, která zajistí, že se budeme za svobodu a demokracii bít,“ sklidil ovace rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
Děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš připomněl, že 17. listopad patří studentům a na úterní akci nepadlo ani jednou slovo student. Ocenil upřímně pak velitele ochranky, kteří studenty nepustil k desce, protože odvedl jenom svoji práci.
Barbora Stuhlová, místopředsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol, zdůraznila, že studenti jsou stále hybnou silou, jak tomu bylo v minulosti.
Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková.
Zhruba po hodině shromáždění skončilo minutou ticha. Značná část lidí se poté vydala na vzpomínkovou akci na Václavské náměstí, kterou k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle.


 

Zneuctění 17.listopadu

Vlasta | 25.11.2015 | Strana: 8 | Autor: PŘIPRAVILA MARTINA HÁCHOVÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta


Česko si po šestadvacáté připomnělo výročí událostí z listopadu 1989. A chtěli si ho připomenout i studenti, koneckonců je to hlavně jejich svátek. Jenže policie jim to nedovolila.

Studenti i jejich učitelé letos v listopadu ztratili na Albertově svobodu, uvedl v prohlášení na webu děkan Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Policie nepustila studenty k pamětní desce kvůli chystané akci Bloku proti islámu. Měl tam totiž dorazit i prezident Miloš Zeman. Sice až za několik hodin, ale co kdyby.
Co kdyby co?
17. listopad je Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Položit u studentské pamětní desky na Albertově květiny je tradice. Policie však byla ochotna vpustit do střeženého prostoru jen několik zástupců studentů. Strážci zákona argumentovali bezpečnostními důvody a ochranou prezidenta. Jenže pro skupinky příznivců pana prezidenta byl prostor otevřen. Jak to? Premiér Sobotka řekl, že ho situace mrzí. Policie podle něj v tomto případě mohla studenty na místo pustit, protože nepředstavovali žádné výrazné riziko. S „policejní blokádou“ pamětní desky připomínající studentské hnutí nesouhlasí ani další rektoři, členové studentských rad a všichni svobodně smýšlející lidé... Kritikou nešetřil například rektor UniverzityKarlovy Tomáš Zima. Řekl, že celá záležitost ho naplňuje hořkostí a že nic podobného se nesmí opakovat.
Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka to byla ovšem od počátku připravená provokace.
V ČT řekl, že studenti měli na Albertov přijít jindy, a ne zrovna, když se blížil Zemanův projev. Až na to, že demonstrace na podporu prezidenta byla ohlášena na 14 hodin a studenty tam policie nevpustila už v 10.45. Studenti se však rozhodli, že si svůj den nenechají vzít a svolali na neděli 22. 11. náhradní akci nazvanou Skutečné uctění památky 17. listopadu na Albertově. V době naší uzávěrky měla už přes pět tisíc účastníků a deset tisíc příznivců.


 

V propagandě ČT se už začínají objevovat trhliny

parlamentnilisty.cz | 28.11.2015 | Rubrika: Monitor | Strana: 0 | Autor: Jiří Hroník | Téma: Přírodovědecká fakulta


Ale o to horlivěji je pak látají, povšiml si Petr Žantovský. Tento týden se vyřádili odpůrci Ruska i prezidenta
TÝDEN V MÉDIÍCH Voliči poražených protivníků Miloše Zemana ovládli tradiční média a upírají většině, aby v nich její zástupci mohli také promlouvat k veřejnosti. Petr Žantovský na to upozorňuje v souvislosti s děním kolem výročí 17. listopadu. Analytik se pozastavuje i nad tím, jak veřejnoprávní média referují o sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou. A připomíná, že úplně stejně jako dnes Česká televize se v druhé půli 80. let chovala státní televize, když se domnívala, že soustavným lhaním vygumuje pravdu.

Do minulého roku pražský Albertov nijak nelákal studenty k tomu, aby si na něm připomínali události 17. listopadu 1989. Změnilo se to až v minulém roce, kdy tam však dorazili protestovat proti prezidentu Miloši Zemanovi, který u příležitosti 25. výročí odhalil pamětní desku. Ani letos jim evidentně o vzpomínání na své předchůdce nešlo, protože by asi přišli jindy než právě v době ohlášeného shromáždění na podporu prezidenta. Kupříkladu už po čtvrté hodině odpoledne nebyla na Albertově skoro ani noha. Ale taková připomínka bez přítomnosti médií a bez toho, aby si mohli zanadávat na hlavu státu, by nebyla to pravé ořechové nejen pro studenty, ale - což je smutnější - ani pro akademické funkcionáře, o některých politicích už vůbec nemluvě. A tak svolali “náhradní“ oslavu 17. listopadu o pět dnů později.

“Z řečniště to politikou jen dunělo, ačkoli v médiích hojně citovaný student David Hurný z Přírodovědecké fakulty se nechal slyšet, že by se nemělo dovolit, aby 17. listopad byl kýmkoli zneužíván k osobním politickým cílům. Co to znamená v překladu? ‚Studentské‘ akce se účastnili Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek z TOP 09, ale také šéf Unie muslimských obcí ČR Muneeb Hassan Alrawi či zástupci sdružení Pražský Majdan. Ukrajinci dokonce na jistý čas ovládli čelo průvodu z Albertova do centra města, přičemž skandovali hesla ‚Ukrajině svobodu‘ a ‚Rusové, ruce pryč‘. Jiří Dienstbier a Jiří Zlatuška využili výročí k bezostyšnému denuncování presidenta Zemana, přičemž zejména v případě Dienstbiera to představuje velký nevkus - zatrpkle poštěkává na toho, kdo jej porazil v přímé volbě prezidenta. To je dosti nestatečné,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Otevřené dveře do většinových médií mají hlavně Zemanovi odpůrci

Moc by ho zajímalo, jak by průběh náhradního připomenutí událostí 17. listopadu 1989 komentoval zmíněný student David Hurný. “To se asi nikdy nedovíme. Jeho historická role skončila víkendovým happeningem, jehož vlastní podstatu vyjádřil asi nejlépe děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš, který řekl: ‚Albertov patří studentům.‘ Teď už jen chybí, aby se vytvořil akční revoluční výbor, sepsaly seznamy třídních nepřátel a oprášily cely na Pankráci či na Borech. Bojím se však, že ani tuhle akci ‚vlastníci Albertova‘ nestihnou. Protože se může stát, že než se rozhoupou, budou pochodovat ulicemi našich měst docela jiní bojovníci. O ‚vlastníky Albertova‘ se však nebojím. Ti nejšikovnější si jistě najdou cestičku i k nim,“ myslí si mediální odborník.

Své si k tomu řekla i další neúspěšná Zemanova protikandidátka z přímé prezidentské volby, herečka Taťana Fischerová. “Prohlásila doslova, že ‚největší nebezpečí je v tom, že se prezidentovi nikdo nevyrovná v medializaci. Protože co on řekne, tak ihned otisknou veškeré deníky, ovšem kdo má jiný názor, tak už takovou publicitu nemá.‘ To je k popukání. Jestli někdo má ve většinových médiích v České republice absolutně otevřené dveře, jsou to Zemanovi odpůrci a oponenti. Naopak Miloš Zeman slouží většině novinářů jako fackovací panák. Paní Fischerová zřejmě žije v jiném světě, než zbytek naší populace,“ podotýká Petr Žantovský.

Neškodilo by připomenout množství lidí, za něž prezident mluví

Možná i v tom je podle něj důvod toho, že v prvním kole prezidentské volby oslovila 3,23 procenta voličů, zatímco Miloš Zeman 24,21 procenta. “Ve druhém kole, do něhož už paní Fischerová nepostoupila, získal Miloš Zeman 54,8 procenta, což činí přes 2,7 milionu hlasů. Možná by neškodilo si tu a tam tato čísla zopakovat, abychom věděli, jménem jakého množství lidí mluví Miloš Zeman a za kolik lidí Taťana Fischerová. A k těmto číslům pak připojit statistiku, kolik kladného hodnocení se dostává ze strany médií - a často zejména těch veřejnoprávních - Zemanovi, a kolik jeho odpůrcům. Vsadil bych se, že to budou čísla právě opačná,“ tuší mediální analytik a upozorňuje na to, že Taťana Fischerová tentokrát ovšem šlápla do pedálů opravdu zhurta.

Má tím na mysli větu “Nahnat nám strach a potom nás lépe ovládat - to je přesně to, o co šlo od zapálení Reichstagu Hitlerovi“, kterou pronesla na Zemanovu adresu. “To už není jen odvážná historická analogie, to je nařčení, jemuž by se, myslím, měl věnovat nějaký právník. Obecně: jestli někdo někomu nahání strach, pak jsou to lidé typu Fischerové. Ovládli tradiční média a teď vypočítávají - jako Vladimír Just - kdo další kromě nich smí a nesmí k národu promluvit, kdo je a kdo není konzumentem a nositelem práv plynoucích z ústavní Listiny, zejména svobody slova a politického přesvědčení. To je totiž přesně to, co voliči Zemanových poražených protivníků upírají většině, a ještě se ohánějí tím, že mluví jejím jménem. To už není jen nehoráznost, to je jasná snaha o diskriminaci těch, kdo mají odlišný názor,“ tvrdí Petr Žantovský.

Demokracie je i to, že zvítězí ten, kdo se nám nelíbí

Za větu týdne, která by zasloužila tesat do kamene, považuje výrok polského novináře Alexandra Kaczorowského, který zazněl v debatě na Filozofické fakultě právě na téma Zeman a 17. listopad: “Demokracie je i to, že zvítězí ten, kdo se nám nelíbí. S tím bychom neměli mít problém,“ řekl a vyjádřil nesouhlas s tezí, že dříve byla média lepší a nezávislejší. “Dělal jsem dvacet let novináře a myslím, že je naivní představa, že jsme měli nějaká svobodná média, která jsme najednou ztratili, protože místo německých majitelů je vlastní čeští oligarchové. I tehdy každý novinář věděl, komu ty noviny patří a co tam může a nemůže napsat,“ uvedl Alexandr Kaczorowski.

Polský žurnalista se v té souvislosti podivil naivní představě, že někdo mohl před patnácti lety přijít do Gazety Wyborczy a napsat něco proti Evropské unii, aby to otiskli. To označil za nesmysl, protože tak to nefunguje a za každým médiem jsou nějaké zájmy. “Dodejme, že za uvedenou debatou jsou také nějaké zájmy. Mezi organizátory najdeme Syndikát novinářů, což má být podle své preambule nepolitické cechovní sdružení, platformu Svobodu médiím, kde vidíme ‚nezávislé‘ a ‚nepolitické‘ osoby typu Hany Marvanové či Tomáše Klvani, a tak dále. Je tedy zřejmé, jaké zájmy stály v pozadí této debaty a co bylo jejím skutečným cílem. Ne posílit prostor pravdy a svobody, ale opět si uzurpovat právo na svobodné vyjádření a prosazování svých politických názorů jen pro sebe, ostatním je upřít,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Česká média jen papouškují slova generálního tajemníka NATO

Hezkou pointu vysokoškolského antizemanovského happeningu vidí v názoru čtenáře Jana Novotného, který otiskla ve středu MF Dnes. “Stojí za to z něj část ocitovat: ‚Někteří rektoři vysokých škol zneužili vzpomínku na 17. listopad pro prosazování osobních ješitných zájmů. Bylo by pro ně prospěšnější, kdyby se raději podívali na webovou stránku Center for World University Rankings, kde nejlepší naše univerzita skončila na 270. místě. Doporučuji všem představitelům těchto škol, aby se začali zabývat řešením mizerné úrovně jejich alma mater, jinak nám bude svět ujíždět mílovými kroky. Zlepšením kvality výuky prospějí společnosti víc než planým řečněním na náměstích.‘To myslím nepotřebuje jiného komentáře než toho, že se opět prokázala pravdivost úsloví vox populi, vox dei,“ míní mediální odborník.

Událostí týdne je nesporně sestřelení ruského vojenského letadla tureckou armádou. “Je to samozřejmě událostí týdne i v našich médiích, která opět předvádějí, jaká jsou, komu a čemu slouží. Od rána do noci papouškují názor Jense Stoltenberga, který vyjádřil po zasedání NATO stanovisko tohoto paktu: agresorem je jednoznačně Rusko, které ohrozilo turecký vzdušný prostor a sestřelení letadla si zasloužilo. Přitom to byli sami Turci, kdo zveřejnil radarový snímek, z něhož je patrné, že ruský letoun byl sestřelen nad syrským územím. Turecko tam vbíhá úzkým výběžkem do syrského území, a tento výběžek zřejmě Suchoj Su-24 přeletěl při letu nad okrajovou částí Sýrie, což trvalo několik vteřin, jak řekli sami Američané,“říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Syrské anti-bašárovské guerilly jsou nazývány umírněnou opozicí

Velmi případně to podle něj okomentoval Milan Vodička z MF Dnes, když napsal, že to vypadá, jako že si Turci ruské letadlo vyčíhali, protože … Rusové bombardují jejich spojence. “Jaké? No přece syrské anti-bašárovské guerilly, něžně označované Barackem Obamou a našimi mediálními tlampači za ‚umírněnou liberální opozici‘. Připomeňme, že to byla pravděpodobně tato ‚umírněná liberální opozice‘, která na předměstí Damašku svrhla na civilisty biologické zbraně a způsobila smrt stovek Syřanů. Tento incident nebyl nikdy pořádně vyšetřen, a vzal bych jed na to, že kdyby viníkem byl Asad, už dávno bychom to z amerických úst slyšeli. To, že se o věci mlčí, znamená spíše, že na vině jsou Obamovi spojenci v ‚umírněné liberální opozici‘,“ domnívá se mediální analytik.

A poukazuje na to, že naši novináři však mají z drtivé části ve věci sestřeleného Suchoje jasno. “Ze všech médií se line unisono tvrzení, že Rusko svým přeletem uskutečnilo provokační akci, takže si smrt letců a pád stroje zasloužilo. Tuto tezi vynesl například hned v úterý v České televizi bývalý velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra, takže jeho vyjádření lze chápat jako víceméně oficiální stanovisko Spojených států. Česká televize toho večera předvedla další typicky veřejnoprávní variaci na téma ‚vyváženost diskuse‘. K věci se vyjádřil spolupracovník americké organizace NY University vedené Jiřím Pehem Tomáš Klvaňa, který prohlásil, že ‚Turecko jen brání svoje území‘, přičemž opomíjí fakt, že ruské letadlo bylo sestřeleno Turky nad územím Sýrie,“ připomíná Petr Žantovský.

“Vyvážené“ referování předvedl kromě televize i veřejnoprávní rozhlas

Druhý diskutující, politolog a bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, s publicistou Klvaňou ve všem souhlasil. “A dodal, že Turecko přece ‚trpělivě prosilo Rusko, aby nenarušovalo jeho vzdušný prostor‘. Oba debatující prohlásili, že nemají o věci dostatek informací, to jim však nebránilo ve vyjádření jasného a jednoznačného názoru, navíc totožného. Opravdu se v České televizi domnívají, že čím víckrát zopakují tutéž tezi, tím víc o její pravdivosti lidi přesvědčí? Neplatí to právě naopak, že tato zdánlivá jednoznačnost a jednohlasnost vyvolá ve veřejnosti nedůvěru a probudí její kritický rozum? Pak se v České televizi mohou soustavně divit, proč roste sledovanost webových portálů a klesá obliba tradičních médií. Sami jsou toho příčinou,“ ví mediální odborník.

Další pěknou ukázkou “vyváženého“ referování o věci předvedl ve středu ráno Český rozhlas plus, který požádal o názor vojenského experta Martina Kollera a bývalého konzula v Sankt Peterburgu Vladimíra Votápka. “Redaktor zcela zjevně nadržoval Votápkovi, dával mu větší prostor, zatímco Kollerovi skákal do řeči a nenechal ho domluvit, zejména v okamžiku, kdy Koller říkal věci jinak, než je redaktor zřejmě chtěl slyšet. Koller například podle pravdy upozornil na to, že letadlo bylo sestřeleno nad syrským územím, kde ruské letectvo operuje podle mezinárodního práva a bojuje proti ISIL, zatímco turecká armáda nemá v Sýrii co pohledávat. Provokace tedy zjevně přišla z turecké strany,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Je velkou otázkou, zda USA doopravdy chtějí zlikvidovat ISIL

Vladimír Votápek naopak do omrzení opakoval, že agresory jsou Rusové. “A když měl doložit tvrzení, kolikrát že se v nedávné minulosti měli Rusové dopustit nějakého narušení vzdušného prostoru, musel po pravdě říci, že za půldruhého roku jen jednou. V Pobaltí, a opět jen na pár sekund, a opět jen v geograficky obdobné situaci. Tato informace však běžnému, ne zcela soustředěnému, posluchači mohla uniknout, zato mu nemohlo uniknout, jak redaktor opakovaně nutí své hosty, aby přitakali jeho názoru, že Rusko ohrožuje spojenectví s NATO v boji proti ISIL. Přitom, jak opět správně pravil Koller, tady je ve hře úplně jiné spojenectví proti ISIL, totiž Ruska a Evropy,“ připomíná mediální analytik.

Turecko nebojuje s radikální islámskou teroristickou organizací, která se do poloviny minulého roku nazývala Islámský stát v Iráku a Levantě - zkráceně ISIL, případně též Islámský stát v Iráku a Sýrii - ISIS, nebo jen zkráceně IS, Daiš nebo Daeš. “Turecko bojuje s Kurdy, a zda chtějí USA doopravdy zlikvidovat ISIL, je velkou otázkou s nejasnou odpovědí. Je zřejmé, a propagandistické úsilí našich médií tomu odpovídá, že americký nátlak na Rusko přešel do další, horké fáze, kde zřejmě turecký případ slouží jako lakmusový papírek, kam až lze zajít. A tak je třeba se ptát: proč právě tomuto vojensko-politickému snažení dělají naši novináři takovou propagaci. Z hlouposti, nebo z nějakého skrytého zájmu?“ ptá se Petr Žantovský.

Česká televize se domnívá, že soustavným lhaním vygumuje pravdu

A závěrem nabízí ještě jednu ukázku toho, jak si naše veřejnoprávní média představují mediální službu veřejnosti. “Minule jsem upozornil na to, jak se ze dne na den změnil tón České televize referující o atentátech v Paříži. Zatímco v pátek 13. listopadu podle pravdy uvedla, že teroristé volali Alláhu akbar (Alláh je velký), den poté už podle ČT znělo z úst atentátníků věta Bůh je velký. Zjemnění významu mělo nepochybně odvést pozornost diváka od skutečnosti, že vraždící maniaci byli islamisté. Podobný případ se stal o týden později, kdy došlo ze strany Ukrajiny k odříznutí Krymu od elektrického proudu. Zatímco v neděli ČT podle pravdy oznámila, že za sabotáží stojí neonacistická organizace Pravý sektor a kyjevské orgány akci odsoudily, v pondělí bylo vše jinak, aspoň podle ČT,“ podivuje se mediální odborník.

Náhle šlo o akci “protiruských aktivistů“, kterou podle České televize Kyjev podporuje. “Teď se v tom vyznej, milý televizní diváku. Zkusím napovědět. Tu a tam pronikne do vysílání České televize omylem kousek opravdové skutečnosti a pravdivých informací, ale jakmile si toho příslušní hlídači ideové čistoty povšimnou, ČT se ihned polepší a vyšle k publiku ‚informaci‘ novou, ideově správnou. Nepřipomíná vám to něco z naší nedávné minulosti? Úplně stejně se chovala státní televize v druhé půli 80. let - domnívala se, že soustavným lhaním vygumuje pravdu. Opak byl pravdou, národ to jedině semklo a zradikalizovalo. Myslím, že se pomalu ocitáme ve velmi podobné fázi, jen v České televizi o tom ještě nevědí,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.



http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=410321
 

 

Publikováno: Pondělí 23.11.2015 10:15

Akce dokumentů

Kategorie: