Dosud nejstarší genom moderních lidí byl rekonstruován z lebky ženy Zlatý kůň |média

Foto: Martin Frouz

V nové studii publikované v Nature Ecology & Evolution mezinárodní tým vědců představuje dosud pravděpodobně nejstarší rekonstruovaný genom anatomicky moderního člověka. Vykazuje delší úseky neandertálské DNA než 45 000 let starý jedinec z Ust‘-Ishim ze Sibiře, jemuž patřil dosud nejstarší známý moderní lidský genom.

Mezinárodní tým vědců, ve kterém jsou i odborníci z Národního muzea a Přírodovědecké fakulty UK, datoval fosilní lebku člověka Zlatý kůň z Českého krasu na základě přítomnosti neandertálských genů do období více než 45 000 let.

Jedná se pravděpodobně o dosud nejstarší zrekonstruovaný genom anatomicky moderního člověka odpovídající populaci, která žila v Evropě před oddělením linie vedoucí k současným obyvatelům Evropy a Asie.

Respekt|19.4.2021
Věk Zlatého koně

Tým Johannese Krausseho z Ústavu Maxe Plancka pro výzkum historie lidstva v Jeně ve spolupráci s českými vědci Petrem Velemínským z Národního muzea a Jaroslavem Brůžkem z Přírodovědecké fakulty UK zjistil analýzou DNA, že Zlatý kůň je mnohem starší, než se dosud předpokládalo: žena žila před více než 45 tisíci lety.

iHned.cz|18.4.2021
Věk Zlatého koně: Vědci zmapovali genom nejstaršího moderního člověka. Šlo o ženu z Koněprus

Čas někdy nečekaně zaboduje. Počátkem padesátých let 20. století byly na vrchu Zlatý kůň v oblasti Koněpruských jeskyní na Berounsku objeveny vzácné kosterní pozůstatky dospělé ženy. Podle zvířecích kostí a rostlin, které dále nalezli v okolí ostatků, vědci určili, že žena žila v poslední době ledové, tedy zhruba před 35 tisíci lety. Přestože později radiokarbonová metoda kostru výrazně omladila (na asi 13 tisíc let), patřil tzv. Zlatý kůň, jak se lebce a kostem podle místa nálezu přezdívá, mezi vzácné kusy antropologické sbírky Národního muzea.

www.21.stoleti.cz|10.4.2021

www.babinet.cz|10.4.2021
Záhadné, tajemné i léčivé, takové jsou pozitivní energií nabité Koněpruské jeskyně

www.ahaonline.cz|9.4.2021
Je stará 45 000 let.

www.blesk.cz|9.4.2021
Lebka je stará 45 000 let.

www.iprima.cz|9.4.2021
Dosud nejstarší genom moderních lidí byl rekonstruován z lebky ženy Zlatý kůň žijící před více než 45 000 lety

www.ct24.ceskatelevize.cz|8.4.2021
První moderní lidé napoprvé neuspěli v kolonizaci Evropy, ukazuje nejstarší lebka z Česka