Děti přestávají růst - Lidové noviny, 15. 2. 2016, Petr Sedlák, Vladimír Sládek

Lidové noviny | 13.2.2016 | Rubrika: Relax | Strana: 31 | Autor: BARBORA POSTRÁNECKÁ | Téma: Přírodovědecká fakulta

Člověk z přelomu milénia byl zřejmě nejvyšší v celé historii lidstva. Díky
ideálním životním podmínkám nám geny umožnily maximálně vyrůst. Teď se ukazuje, že centimetry dětí míří zase směrem dolů.

Ještě před patnácti lety přicházeli výzkumníci ze Státního zdravotního ústavu a Univerzity Karlovy s ohromujícími čísly. České děti rostly „jako z vody“. Poslední celostátní měření tehdy ukázalo, že od roku 1896 do roku 2001 čtrnáctiletí chlapci průměrně vyrostli o 21 centimetrů, dívky měřily o 17 centimetrů víc než děvčata z konce 19. století. Stejně jako výsledné míry byla pro antropology i lékaře zajímavá otázka, jak dlouho ještě bude růst českých dětí pokračovat. A právě nyní dostávají odpověď: v posledních letech se zastavil. Ba co víc, vše nasvědčuje tomu, že se průměrná výška člověka opět snižuje. Zdá se, že na vině je zejména špatná strava. To se potvrdilo už několikrát v historii.

(...)

Publikováno: Pondělí 15.02.2016 16:55