Data z družic Sentinel pomohou zjistit pohyb škodlivin ve vzduchu|Zpravodajství ČTK | 7.6.2018 | 13:42 | Rubrika ČTK

(...)

Pro podrobné zmapování ovzduší nejen v Česku, ale ve všech zemích dunajského regionu, se spojilo 14 zemí. Pro Česko tento projekt nazvaný Conspiro řídí SCIENCE-IN a Přírodovědecká fakulta (PřFUniverzity Karlovy. Podle Mareše dosud chybí dostatečně podrobná data o kvalitě ovzduší. "Zmapováno je znečištění z průmyslu, z dopravy a ve městech," uvedl. Lidé, kteří se pohybují v menších městech a obcích, dýchají často horší vzduch než ti z průmyslových a městských aglomerací. Je to kvůli kouři z lokálních topenišť, který velmi často obsahuje mimo jiné i silně rakovinotorný benzo(a)pyren. "Vzniká při spalování uhlí při nízkých teplotách nebo i při spalování mokrého dřeva," uvedl Mareš.

(...)

Publikováno: Úterý 12.06.2018 14:10