Člověk nesmí mít malé cíle|Vesmír | 2.10.2017 | Rubrika: Rozhovor - s Rüdigerem Ettrichem | Strana: 20

Nedávno se vrátil z Floridy, ale nikoli z dovolené. Získal prestižní seniorské Fulbrightovo-Masarykovo stipendium na tamní univerzitě, aby rozvíjel svůj výzkum struktury a funkce proteinů a zaměřil jej na léčbu lidských onemocnění. Teď už je opět doma, v Nových Hradech. Vedoucí Centra nanobiologie a strukturní biologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, původem Němec, nyní i český občan, vědec Rüdiger Ettrich.
(...)

„Až bílkoviny, úžasné nanostroje, činí tělo živým, to ony ovládají pochody v něm…“ Prof. RNDr. Rüdiger Ettrich, Ph. D., (*1970) se narodil v Bönnigheimu v Bádensku-Württembersku. Vystudoval obor fyzikální a makromolekulární chemie na UK v Praze. Nyní působí jako vedoucí Centra nanobiologie a strukturální biologie Mikrobiologického ústavu AV ČR v Nových Hradech. Ve svém výzkumu se zaměřuje na vztah mezi strukturou a funkcemi proteinů, na dynamické změny v proteinových komplexech, při jejich zkoumání využívá teoretické i experimentální metody. V roce 2006 dostal prémii Otty Wichterleho pro mladé vědce, v roce 2016 získal Fulbrightovo-Masarykovo stipendium a působil půl roku na Nova Southeastern University v Miami. Publikoval více než 70 článků v impaktovaných časopisech, jako jsou Nature Structural & Molecular Biology, Angewandte Chemie, Science Signaling nebo PLOS Computational Biology, které získaly doposud skoro 1000 citací. Do Česka přišel v roce 1995, od roku 2002 žije a pracuje v Nových Hradech. Pracovnu má na zámku, bydlí ve středověkém domě kousek od náměstí. Je ženatý, s manželkou Olgou má tři děti.

Publikováno: Neděle 08.10.2017 13:20

Kategorie: