CHCETE ZHUBNOUT? Změňte BARVU TUKU|Blesk pro ženy | 18.6.2018 | Rubrika: Hubnutí | Strana: 62

Nové studie ale dokázaly, že hnědý tuk mají, i když v mnohem menší míře než novorozenci, i dospělí. Hnědá tuková tkáň u nich vypadá jen jako ostrůvky hnědých buněk, ale neztratí se z organismu úplně. Právě podněty, které tyto buňky vysílají do mozku, nám lépe pomáhají přežít v chladu. Tento proces se nazývá netřesová termogeneze a na jejím objevu se podíleli i čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fyziologického ústavu AV ČR. Dnes už je díky moderním zobrazovacím metodám prokázáno, že člověk má záložní zdroje hnědého tuku v těle nezávisle na věku, i když jen v relativně malém množství. „Dospělý zdravý, relativně štíhlý muž ho má od pěti procent a u dospělé zdravé ženy tvoří v těle přes deset procent tukové tkáně,“ vysvětluje obezitolog Štěpán Svačina z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zajímavá je ještě jedna věc: čím je člověk obéznější, tím má hnědé tukové tkáně v poměru k ostatní méně.

(...)

Publikováno: Středa 20.06.2018 13:25