Čeští vědci získali za deset let z Evropské unie jen 25 elitních grantů Právo | 18.3.2017 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3

(...)

Lepší je i Maďarsko

ERC granty se udělují nehledě na národnost nebo věk na pět let ve třech kategoriích: startovní granty, dále konsolidační granty pro zavedené vědce, kteří mají od sedmi až 12 let od doktorátu. Takový získala i chemička Jana Roithová z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy. Je navíc jedinou českou vědkyní, co má už druhý grant od ERC.
Třetí typ grantu pak míří na světové lídry v oboru. Zatímco průměrná úspěšnost států evropské osmadvacítky se pohybuje okolo 12 procent, ČR je úspěšná jen z pěti procent. Řada vědců českého původu ale v rámci ERC grantů působí v zahraničí.
Celková získaná podpora z EU zatím pro granty do ČR činila 41 miliónů eur, tedy více než miliardu korun. Nejvíce jich je na Karlově univerzitě, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a brněnské Masarykově univerzitě. Naopak pro srovnání Rakousko již má 189 grantů a Maďarsko 54.

(...)

Publikováno: Pondělí 20.03.2017 11:05