Čeští vědci sestavili mapu oblastí, ve kterých hrozí nákaza klíšťovým zánětem mozku (ČRO Radiožurnál, 26.8.2015)

--------------------
Čeští vědci sestavili mapu oblastí, ve kterých hrozí nákaza klíšťovým zánětem mozku a vycházeli přitom z údajů dodaných družicemi. Riziko je odstupňované v šestistupňové škále. Jedním z autorů mapy je taky Jan Kolář z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý den.

Jan KOLÁŘ, katedra aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Dobrý den.

--------------------
Pane docente, dají se tedy podle té mapy určit konkrétní místa, kam by lidé raději vůbec neměli chodit, aby se vyhnuli riziku nákazy klíštětem?

--------------------
Ano, dá se říct, že ano, to byl hlavní smysl toho našeho výzkumu, který právě spočíval v tom vytipovat ta místa, kde by se potenciálně mohla klíšťata vyskytovat ve větší míře, nežli v jiných místech. Takže odpověď na vaší otázku je, ano, je to tak.

--------------------
Jak jste tedy vůbec zpracovávali dostupná data, abyste mohli oblasti vyznačit a upozornit lidi, že tady se vyplatí být opatrní?

--------------------
Jak jste říkala v tom úvodu, my jsme k tomu používali družicová data a pochopitelně na družicích klíště vidět není, nevidíme ho, ani když jdeme tím lesem, ale toho, co jsme se my snažili využít, je návaznost výskytu klíštěte na podmínky, ve kterých žije a ty podmínky v lesních porostech jsou různé, různorodé. A právě proto jsme se snažili využít vlastnosti družice, která dokáže rozpoznávat, nebo respektive sleduje různé lesní oblasti ve viditelných i v neviditelných oblastech pro nás, z elektromagnetického záření a podle toho vytipovat, kde by se klíšťata mohla vyskytovat.

--------------------
Obecně, jaké prostředí tedy klíšťatům vyhovuje nejvíc?

--------------------
No, to se nedá jednoznačně říct, protože my jsme ty jednotlivé oblasti v podstatě nepojmenovali, takže to je třeba listnatý les nebo jehličnatý les a nebo smíšený les, my jsme se řídili právě tím, jak to vidí družice, ale dali jsme souvislosti s údaji, které nám poskytl Státní zdravotní ústav, který má dlouhodobou už sledovací řadu k výskytu onemocnění tohohle, tou lymskou boreliózou a zejména teda, ne lymskou boreliózou, ale encefalitidou, a tam jsme hledali tu souvislost, takže nemůžu říct, abychom, jak vypadá konkrétně ten porost, můžu odkázat právě na tu mapu a tam jsou vyznačena místa, kde je ta potenciální nebezpečí onemocnění vyšší než v jiných místech.

--------------------
Budete tu mapu průběžně aktualizovat?

--------------------
No, rádi bychom ji aktualizovali, i když na druhou stranu les se příliš nemění, ale přesto změny, které jsou způsobeny, ať už zásahem člověka nebo nějakými katastrofickými přírodními situacemi mohou nastat a z tohle toho hlediska ta aktualizace je na místě a doufáme, že se nám jí podaří udělat.

Publikováno: Čtvrtek 27.08.2015 13:10

Kategorie: