Česko rozjíždí mezinárodní projekt na zlepšování kvality ovzduší během topné sezony|média

Zpravodajství ČTK | 19.4.2018
Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna, ukázal výzkum

Prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech, se zvenku snadno dostávají do budov i přes zavřená plastová okna. Dovnitř proudí až 60 procent znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK), kteří měřili koncentraci škodlivin na různých místech Česka. Letos v dubnu zahájili mezinárodní projekt Conspiro, který má zmonitorovat a posléze zlepšit ovzduší v topné sezoně. Je do něj zapojeno 14 evropských zemí, vedou ho odborníci z PřF UK a ze společnosti SCIENCE IN a spolupracuje na něm ministerstvo životního prostředí.
Jan Hovorka z laboratoře pro studium kvality ovzduší Ústavu pro životní prostředí PřF UK řekl ČTK, že nejprve chtějí odborníci z podunajského regionu vyzkoušet, jak co nejlépe měřit znečištění z lokálních topenišť, poté hodlají podat velký projekt směřující ke zlepšení ovzduší. Zjišťovat znečištění z kotlů v domácnostech není snadné, síť měřicích stanic k tomu není dostatečně hustá. "Může to být přísně lokální. Existují místa, která jsou velmi nabohacená o škodliviny i v malých obcích. Nedají se zjistit jinak, než že člověk vezme na záda batoh s měřicím přístrojem, opakovaně projde obcí, měří a zároveň si zaznamenává polohu," vysvětlil Hovorka.

Lidové noviny | 20.4.2018 | Rubrika: Domov | Strana: 4
Smog proudí i přes těsná okna

PRAHA Prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech, se zvenku snadno dostávají do budov i přes zavřená plastová okna. Dovnitř proudí až 60 procent znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědeckéfakulty Univerzity Karlovy (PřFUK), kteří měřili koncentraci škodlivin na různých místech Česka.
Jan Hovorka z laboratoře pro studium kvality ovzduší Ústavu pro životní prostředí PřF UK řekl, že nejprve chtějí odborníci z podunajského regionu vyzkoušet, jak co nejlépe měřit znečištění z lokálních topenišť, poté hodlají podat velký projekt směřující ke zlepšení ovzduší.

Rádio Blaník - Čechy | 19.4.2018 | 16:56 | Pořad: Zprávy

Znečištěný vzduch se dostane všude. I přes zavřená plastová okna dokážou vniknout do budov prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech. Dovnitř proudí až 60 % znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

www.tyden.cz|20.4.2018
Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna, ukázal výzkum

Jan Hovorka z laboratoře pro studium kvality ovzduší Ústavu pro životní prostředí PřF UK řekl ČTK, že nejprve chtějí odborníci z podunajského regionu vyzkoušet, jak co nejlépe měřit znečištění z lokálních topenišť, poté hodlají podat velký projekt směřující ke zlepšení ovzduší. Zjišťovat znečištění z kotlů v domácnostech není snadné, síť měřicích stanic k tomu není dostatečně hustá. "Může to být přísně lokální. Existují místa, která jsou velmi nabohacená o škodliviny i v malých obcích. Nedají se zjistit jinak, než že člověk vezme na záda batoh s měřicím přístrojem, opakovaně projde obcí, měří a zároveň si zaznamenává polohu," vysvětlil Hovorka.

www.novinky.cz| 20.4.2018
Češi řídí projekt na zlepšování kvality ovzduší za topné sezóny. Škodliviny projdou i skrz okna

Vědci z několika evropských zemí řeší jeden z nejzávažnějších problémů životního prostředí – znečištění ovzduší malých sídel kvůli nekvalitnímu spalování tuhých paliv při vytápění domácností za topné sezóny. Česko, jehož se to obzvlášť týká, bude záměr koordinovat, připraví i metodiky měření. Projekt řídí společnost Science IN a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), obě se sídlem v Praze. Zjistilo se například, že před škodlivinami nechrání ani plastová okna.

www.tretiruka.cz|20.4.2018
Výzkum: Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna

ekolist.cz|20.4.2018

(...)

Prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech, se zvenku snadno dostávají do budov i přes zavřená plastová okna. Dovnitř proudí až 60 procent znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK), kteří měřili koncentraci škodlivin na různých místech Česka. Letos v dubnu zahájili mezinárodní projekt Conspiro, který má zmonitorovat a posléze zlepšit ovzduší v topné sezoně. Je do něj zapojeno 14 evropských zemí, vedou ho odborníci z PřF UK a ze společnosti SCIENCE IN a spolupracuje na něm ministerstvo životního prostředí.

www.ceskenoviny.cz|19.4.2018

www.denik.cz|19.4.2018
Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna, ukázal výzkum

Jan Hovorka z laboratoře pro studium kvality ovzduší Ústavu pro životní prostředí PřF UK řekl ČTK, že nejprve chtějí odborníci z podunajského regionu vyzkoušet, jak co nejlépe měřit znečištění z lokálních topenišť, poté hodlají podat velký projekt směřující ke zlepšení ovzduší. Zjišťovat znečištění z kotlů v domácnostech není snadné, síť měřicích stanic k tomu není dostatečně hustá.

www.ceskatelevize.cz/ct24|veda|21.4.2018
Před znečištěným vzduchem vás neochrání ani okna, varují čeští vědci

(...)

Velmi špatná bývá situace v údolích, kde jsou sídla s malým počtem plynových kotlů a kde se tvoří inverze – jako příklad odborníci uvádějí Švermov u Kladna. Podle Jana Hovorky z univerzitní laboratoře pro studium kvality ovzduší se ukázalo, že k „zamoření“ vzduchu v obci stačí osm až deset kotlů, ve kterých se špatně topí. Měření prováděná v různých výškách s pomocí řiditelné vzducholodi ukázala, že za inverze zůstávají škodliviny ve výšce do 70 metrů nad zemí.

Publikováno: Pátek 20.04.2018 14:40

Kategorie: