Češka na Borneu: Láska mezi želvami - Psychologie Dnes, Hanka Svobodová

Psychologie dnes | 29.1.2016 | Rubrika: Životní styl | Strana: 28 | Autor: Dana Mejsnarová | Téma: Přírodovědecká fakulta

Na Borneu vzniká pod jejím vedením vzorové centrum na ochranu mořských želv. Bioložka Hanka Svobodová žije s indonéským přítelem Berlym Danielem v zemi, kde tři čtvrtiny obyvatel tvoří muslimové, kde se k ženám chovají jako k princeznám a kde vládne pro nás až nepředstavitelný matriarchát.

* Kdy jste se rozhodla, že vaší prací bude chránit želvy?

O želvy se zajímám odmalička. V šesti letech jsem dostala svou první, suchozemskou želvu a už od základní školy jsem věděla, že chci chránit želvy. V osmnácti jsem odjela do Mexika jako dobrovolník do střediska na ochranu mořských želv, několikrát jsem byla na Borneu. Želvám i příčinám jejich ohrožení jsem věnovala svou bakalářskou i diplomovou práci naPřírodovědné fakultě UK. Po státnicích jsem se vydala na univerzitu do Padangu na Sumatře studovat indonéštinu, protože jen málo Indonésanů mluví anglicky. Teď vedu projekt na ochranu těchto kriticky ohrožených plazů v oblasti Berau. Díky želvám jsem poznala i svého přítele Berlyho.

(...)

Publikováno: Pátek 29.01.2016 11:05