Centrum pro výzkum geotermální energie RINGEN|média

e-litomerice.cz|5.6.2019
Vědci v Litoměřicích otevřeli Centrum pro výzkum geotermální energie

Nositelem projektu je Univerzita Karlova. „Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ konstatoval profesor Jiří Zima, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Univerzita Karlova|cuni.cz| 5.6.2019
Geotermální centrum RINGEN

Univerzita Karlova stojí u zrodu centra evropského výzkumu geotermální energie v Litoměřicích. Jeho slavnostní otevření proběhlo 4. června. V rámci centra je realizován projekt RINGEN ověřující možnost čerpání zemského tepla, jeho partnerem je Přírodovědecká fakulta UK. ​

Litoměřický deník | 5.6.2019 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1
Vědci, račte vztoupit

V zadní části bývalých Jiříkových kasáren za poslední rok vyrostlo zbrusu nové Centrum pro výzkum geotermální energie RINGEN. Stavba stála přes 40 milionů korun z evropských zdrojů. Kromě přednáškového sálu zahrnuje i čtyři laboratoře, sklady a zázemí pro ubytování vědců. Představitelé města i akademici včera objekt ukázali novinářům.
Na pracovišti to už žilo.
Testovali tu novou aparaturu na takzvané karotážní měření s hloubkovým dosahem 300 metrů. „Vytahujeme sondu, která měřila elektrický odpor a teplotu,“ prozradil Josef Vlček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Právo | 5.6.2019 | Rubrika: Severovýchodní Čechy | Strana: 10
Centrum geotermální energie je v Litoměřicích

(...)

Nositelem projektu je Univerzita Karlova. „Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ konstatoval děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy profesor Jiří Zima.

Mladá fronta DNES | 5.6.2019 | Rubrika: Severní Čechy | Strana: 13
Vědci začínají bádat, jak využít teplo z nitra Země

Nositelem projektu je Univerzita Karlova. „Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ podotkl prof. Jiří Zima, děkan Přírodovědecké fakulty UK.

Rozhlas.cz|4.6.2019
V Litoměřicích se dnes otevírá nové výzkumné centrum geotermální energie

V novém centru mají nad využitím geotermální energie bádat nejen vědci z Česka, ale také ze zahraničí.

„Máme zájem o spolupráci, která už částečně běží, i s kolegy z Německa, Francie, Švýcarska a dalších evropských zemí, kde je ten výzkum geotermální energie dál. Věříme, že to bude vzájemné obohacení – jak pro ně, tak pro nás,“ vysvětlil před časem Tomáš Fischer z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

www.idnes.cz|4.6.2019
Vrt do hloubky pěti kilometrů se blíží, vědeckovýzkumné centrum už stojí

Nositelem projektu je Univerzita Karlova. „Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ podotkl Jiří Zima, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Jádro výzkumné infrastruktury Ringen tvoří celkem sedm zakládajících členů. Výzkumný tým složený z pěti desítek odborníků spolupracuje se špičkovými vědci z Německa, Francie, Švýcarska, Velké Británie a Islandu,“ doplnila Břeňová.

www.ct24.ceskatelevize.cz|5.6.
Vyhřát celé Litoměřice. Město se chce stát centrem pro zkoumání geotermální energie

Stavba centra v areálu bývalých Jiříkových kasáren stála 43 milionů korun, celý projekt výzkumného centra je za 132 milionů korun. Náklady hradí Evropská unie a české ministerstvo školství. Na projektu spolupracují Univerzita Karlova, Akademie věd ČR a další výzkumníci a vědci.

Český rozhlas Sever

Planetárium o hledání jména pro exoplanetu v souhvězdí Rysa a také o tom, kdo a proč bude v Litoměřicích vrtat hluboko do země

Publikováno: Středa 05.06.2019 14:55

Kategorie: