Brněnská hvězdárna připravila Chlupatou výstavu - Právo, 4.4. 2016

Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude od 5. dubna ke zhlédnutí vskutku netradiční Chlupatá výstava. Výstava, jež představí některá tajemství neviditelných mikrosvětů, je zcela ojedinělá nejen svým námětem, ale i tím, že se bude měnit den co den.
„Chlupatá výstava bude totiž mimo jiné představovat unikátní živý projekt – několik brněnských osobností obtisklo své dlaně do speciálního živného média, na kterém v průběhu dubna porostou kolonie bakterií a plísní z jejich vlastních rukou. Návštěvníci tak uvidí, jak veliké rozdíly jsou mezi jednotlivými lidmi i kolik mikroorganismů se nachází na jejich kůži,“ popsal ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek. Ten pro Chlupatou výstavu nechal dokonce vytvořit absolventy Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně způsobem, jakým se zhotovují posmrtné masky, obtisk povrchu svého těla. Na něm budou moci také návštěvníci sledovat vývoj a růst bakterií a uvidí, v kterých místech těla se živým organismům daří nejlépe.
Svůj příspěvek z vlastní mikrobiální zahrádky dodali také Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna, Marie Kučerová – ředitelka Filharmonie Brno, Miloš Havránek – generální ředitel Dopravního podniku města Brna, Libuše Nivnická – ředitelka Knihovny J. Mahena v Brně nebo Bohumil Šimek – ředitel Městské policie Brno.
Na Chlupaté výstavě budou k vidění velkoformátové fotografie plísní (mikroskopických hub). „Ty sice v ledničce nebo starém chlebu nepůsobí nijak vábně, při výrazně detailnějším pohledu se ale promění v dekorativní objekty překypující roztodivnými tvary a pestrými odstíny všech barev. Snímky na výstavě byly pořízeny pomocí speciálních metod světelné i elektronové mikroskopie a makrofotografie. Autory fotografií jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová z Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy v Praze,“ dodal k výstavě Dušek.
Výstava je k vidění celý duben.

Publikováno: Čtvrtek 07.04.2016 19:30

Kategorie: