Botanik čekal přes 20 let na květ orchideje|Metro | 12.9.2018 | Rubrika: Praha | Strana: 3

Držím dceři pevně obě ruce. Všude okolo nás jsou dlouhé kořeny, listy i voňavé květy orchidejí. Mám strach, aby si jednu neutrhla. Vcházíme do postranního, jinak nepřístupného skleníku Botanické zahrady Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy vPraze. „Tady máme orchidej Chiloschista parishii z Thajska, která nemá listy, ale jen kořeny a květy. Další svéráznou orchidejí je Sophronitis brevipenduculata, která potřebuje růst na vodorovné větvi, svislá poloha jí nesvědčí,“ ukazuje nám poklady Jiří Rill, orchidejář Botanické zahrady, který jich tady má na starosti asi tisíc pět set. Prohlížíme si rostliny, které v zásobním skleníku poklidně rostou, a když vykvetou, putují do velkého skleníku, kde si je může prohlédnout veřejnost.
Každý den začíná Rill zálivkou orchidejí. „To mi zabere dvě hodiny, i když se to nezdá. Některé potřebují méně, některé více, každá vysychá různě. I když si to dávám do skupinek, potřebují individuální péči,“ vysvětluje Rill. Následně se stará o jabloňový sad v dislokovaném pracovišti na Albertově, ale po obědě se vrací k orchidejím. „Přesazuju je, kontroluju, ošetřuju je proti chorobám a škůdcům,“ popisuje svůj den.

(...)

Publikováno: Středa 12.09.2018 10:00