Blanka Říhová: Věda je detektivka|i60.cz | 30.5.2018 | Rubrika: Rozhovory, Osobnosti

(...)

Jací jsou dnešní mladí vědci a vědkyně?
Jsou super, moc chytří a zapálení pro věc. Kdo se jednou rozhodne, že půjde dělat vědu, je jasné, že ho to zajímá a baví. Překvapuje mě také, kolik se ve vědě pohybuje pěkných děvčat.

(...)

prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. Stejně jako samotná paní profesorka, když se posadíte proti ní v kanceláři Mikrobilogického ústavu, který několik let vedla a dodnes zde pracuje. Je jí 75 let a překypuje energií. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obory imunologie a mikrobiologie. Svou práci zasvětila výzkumu směrovaných léčiv v rámci terapie nádorových onemocnění. Získala řadu ocenění: například Stříbrnou pamětní medaili Senátu (2012), Medaile Učené společnosti České republiky (2013), ocenění Česká hlava, Cena Invence za Polymerní léčiva s cytostatickými a imunomodulačními účinky. Působila také v USA. Je matkou dvou dcer a čtyřnásobnou babičkou.

Publikováno: Pátek 01.06.2018 16:45

Kategorie: