BIOCEV odstartoval... AM Review, 25.1.

AM Review | 25.1.2016 | Rubrika: Téma | Strana: 3 | Autor: red | Téma: Přírodovědecká fakulta

Těsně před Vánoci byla ukončena realizační část projektu Biotechnologického a biomedicínského centra AV ČR a UniverzityKarlovy ve Vestci - BIOCEV . Od ledna se tak budovy jedné z významných výzkumných infrastruktur v ČR začínají plnit vědci ze šesti ústavů Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty UK a 1. lékařské fakulty UK .
Do roku 2020 by jich mělo být až 450, téměř polovinu by měli tvořit studenti doktorských studijních programů. 1 2

Součástí projektu BIOCEV je pět výzkumných programů (Funkční genomika, Buněčná biologie a virologie, Strukturní biologie a proteinové inženýrství, Biomateriály a tkáňové inženýrství, Vývoj léčebných a diagnostických postupů) a šest výzkumných infrastruktur a servisních laboratoří (České centrum pro fenogenomiku, Zobrazovací metody, OMICS, Centrum molekulární struktury, Kryotechnologie, Kvantitativní a digitální PCR).
Spolu s prvním výzkumným programem Funkční genomika rozvíjí jeho vedoucí doc. RNDr. Radislav Sedláček, Ph. D., právě České centrum pro fenogenomiku, největší instituci tohoto druhu v Evropě. Jeho součástí je také transgenní laboratoř produkující specializované, geneticky upravované myší modely, jež slouží k výzkumu funkce genů pro českou i mezinárodní vědeckou komunitu. Spolu se zahraničními kolegy se doc. Sedláček a jeho tým podílejí na mezinárodním programu Encyklopedie funkcí savčích genů, zaměřeném na primární popis funkcí všech genů během následujících deseti let.
„Nádorová onemocnění, kardiovaskulární choroby, virová a infekční onemocnění - to vše patří k aktuálním problémům lidské populace. V minulosti bylo v našich silách tyto problémy často pouze popsat, nikoli najít jejich příčinu. Dnes umíme porozumět původu onemocnění až na molekulární úrovni. Díky tomu lze navrhnout řešení, které může vést v konečné fázi až k přípravě potřebného léku nebo stanovení léčebné metody,“ vysvětlil poslání centra BIOCEV jeho ředitel prof. MUDr. Pavel Martásek, DrSc.

Publikováno: Úterý 26.01.2016 10:40

Kategorie: