Až na vrcholky světových velikánů míří výstava věnovaná výzkumům horských oblastí novinky.cz | 5.2.2017 | Rubrika: Vaše zprávy | Strana: 0

V rámci Mezinárodního roku planety Země byla v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí otevřena výstava zapůjčená z Knihovny geografie Přírodovědecké Fakulty Univerzity Karlovy v Praze Svět hor - krajina, procesy, rizika, věnovaná geografickým výzkumům horských oblastí.

Od 1. února se lze ve vestibulu Městské knihovny v Ústí nad Orlicí seznámit s místy pro člověka často nedostupných oblastí, které navíc byly v minulosti považovány za magická sídla bohů. Výstava Svět hor tak umožňuje poznat tajemství, která horské krajiny odedávna obestírají. Navíc tato záhadná přírodní prostředí začala být opěvována umělci, básníky, spisovateli i malíři a k nim se připojili přírodovědci a badatelé.

Vývoj horské krajiny má své zákonitosti, které z pohledu 65 miliónů let odkrývá výstava věnovaná geografickým průzkumům. Jejich odhalování se děje prostřednictvím terénních výzkumů, instalováním těžké techniky a měřících zařízení v nejméně přístupných a rizikových oblastech.

Na této činnosti se podílí řada geografů, geologů, ekologů a botaniků, kteří pracují v týmech na mezinárodních projektech, jejichž cílem je eliminovat ztráty na lidských životech a ekonomické škody způsobené přírodními katastrofami (sesuvy půdy, bahnotoky či zemětřesení). Vzhledem k nutnosti dobré fyzické kondice jsou do výzkumu zapojeni i horolezci.

O tom všem vypráví výstava v podání pěti autorů z katedry fyzické geografie a geoekologie PřF Univerzity Karlovy vPraze s uvedením geografických výzkumů horských oblastí, vzniku a vývoje hor až k přírodním ohrožením.

(...)

Publikováno: Pondělí 06.02.2017 13:00