Autonomní auta přijíždějí, budeme v nich spát a užívat si sex|auto.iDNES.cz | 21.11.2018 | Rubrika: Auto / Zpravodajství

(...)

„Je to klasický filozofický problém, zda chceme sobecké, nebo altruistické auto, tedy takové, které bude maximálně chránit posádku, nebo to, které zachrání co nejvíce lidí,“ popisuje Robin Kopecký z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, filozof, který se zabývá etickými otázkami týkajícími se autonomních aut. „Z výzkumu jsme zjistili, že pokud si mají lidé vybrat auto, 45 procent by volilo sobecké a 45 procent altruistické. A deset procent takové, které nehraje s kalkulacemi životů. Ukázalo se však, že kdyby bylo na první pohled jasné, zda jde o sobecké, nebo altruistické auto, lidé by vybírali jinak. V tu chvíli se jedna třetina sobců stane altruisty,“ citoval z výsledků anonymního výzkumu Kopecký. Takže řešení tohoto etického problému by se dalo jednoduše řešit vzhledem takového vozu.

(...)

Publikováno: Pondělí 03.12.2018 15:55