E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Analýza DNA: Uhynulá vlčice přišla patrně z jiné smečky, Českolipský týdeník, 10. 11. 2015

 

Analýza DNA: Uhynulá vlčice přišla patrně z jiné smečky

Českolipský deník | 10.11.2015 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: MICHAEL POLÁK | Téma: Přírodovědecká fakulta


Vlčí smečka z Břehyně se v létě ztratila z dohledu. „Teď jsou vlci zpět,“ hlásí dobrou zprávu ochránci přírody

Máchův kraj – Samice vlka, která uhynula nepřirozenou smrtí na začátku října nedaleko osady Brenná u Zákup, možná pocházela z úplně jiné smečky. Z takové, která není příbuzná s vlky, jež se v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala na Českolipsku usadili už vloni. Vyplývá to z dosavadních analýz, které po nálezu těla vlčice nechala udělat státní Agentura ochrany přírody a krajiny.
„Dosavadní výsledky jsou překvapivé. Genotyp uhynulého zvířete nalezeného začátkem října u Brenné se zatím neshoduje s žádným profilem DNA získaným z trusu, sebraným v oblasti národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala,“ uvedla Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Podle Šůlové jde zatím jen o předpoklad, který nelze potvrdit se statistickou jistotou. „Bude potřeba zpracovat další vzorky získané před úhynem vlčice, aby bylo možné příslušnost ke smečce jednoznačně potvrdit, nebo vyloučit,“ doplnila mluvčí.
Genetické analýzy provádějí pro AOPK odborníci z České zemědělské univerzity a z Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy. Mrtvé zvíře nalezl houbař u Brenné na začátku října. Na místě bylo zřejmé, že zvíře nezahynulo přirozenou smrtí, bylo silně zakrvácené a kolem byly další krvavé stopy. AOPK 23. října potvrdila, že šlo jednoznačně o samici vlka. Do konce října měly být také jasné výsledky zjišťování příčiny úmrtí, AOPK je ale dosud nepublikovala. Případem se zabývá i policie, neboť vlk patří mezi kriticky ohrožené živočichy a vše nasvědčuje tomu, že byl upytlačen. „Je to to nejsmutnější, co může velké šelmy v naší krajině potkat. Je to projev kruté bezohlednosti i zásadního nepochopení ekologických vazeb v přírodě,“ řekl po nálezu mrtvého těla vlka Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí Duha. Kromě informací, týkajících se mrtvé vlčice, aleAOPK včera zveřejnila také nové zajímavé informace o původní smečce, jež se usadila v oblasti Břehyně – Pecopala. „Aktuální informace jsou příznivé,“ zmínila Karolína Šůlová. „Fotopasti je v oblasti národní přírodní rezervace zachytily jen v průběhu října více než dvěstěkrát.“
Je to důležité zjištění, protože vlčí smečka se letos v létě ztratila ochráncům přírody dočasně z dohledu a nad jejím výskytem na Českolipsku visel velký otazník. „Záznamy vlků se ve fotopastech objevovaly zhruba do května, pak záznamů postupně ubývalo až na ojedinělé záznamy, přičemž vždy byl na snímku či videozáznamu jen jeden jedinec. I jiné pobytové stopy jsme nacházeli vzácně,“ popsala Karolína Šůlová.
Dočasné zmizení z oblasti národní přírodní rezervace si ochránci přírody vysvětlují tím, že ho mohla způsobit těžba dřeva, která zvířata rušila. „S přesunem těžby na jiná místa se vrátili i vlci, na většině snímků jsou sice jen jednotlivá zvířata, nicméně na několika videozáznamech je vlků zachyceno dokonce až pět,“ informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.
Pětice zachycených vlků ovšem vyvolává další otázky. Na jednu stranu nasvědčuje tomu, že ve smečce, která byla původně také pětičlenná, nedošlo letos k žádným změnám. Na druhou stranu fotopast letos 27. září zachytila také mladého vlka, který by mohl odpovídat letošnímu mláděti. „Je možné, že nám některé důležité aspekty ze života smečky unikají,“ přiznávají odborníci. Na odpovědi na otázky, co se ve smečce stalo, kolik jedinců ji tvoří a odkud přišla vlčice, nalezená u Brenné, si tak musíme zatím počkat.

***

Publikováno: Úterý 10.11.2015 12:40

Akce dokumentů

Kategorie: