Amazonka, královna všech řek: Kdo objevil prameny slavného jihoamerického veletoku?|reflex.cz | 27.4.2019 | Rubrika: Lidé a Země

Od samého počátku, kdy se první Evropané ocitli v ústí Amazonky, vydávala řeka svá tajemství jen velmi pomalu. Tím největším, které si po staletí uchovávala, bylo právě místo jejího pramene. Názorů a domněnek bylo mnoho. Na začátku i konci jejího příběhu stáli Češi.

(...)

Hlavním zdrojem se totiž ukázala být Ucayali, která je o více než pět set kilometrů delší než Maraňon. Jenže kde hledat pramen téhle řeky v tak složitém vysokohorském terénu? Do peruánských And se proto vydávala jedna expedice za druhou, aby nové prameny veletoku našla. V letech 1999 a 2000 se k nim zařadily také české expedice Hatun Mayu, které na základě studií peruánského profesora Carlose Peaaherrery del Áquila a doc. Bohumíra Janského z Přírodovědecké fakulty UniverzityKarlovy v Praze určily a podrobně zaměřily celou pramennou oblast Amazonky.

(...)

Publikováno: Pondělí 06.05.2019 16:35