Alergie trápí děti i na podzim! Proč to tak je a jak jim pomoci?|maminka.cz | 5.10.2018 | Rubrika: Audio, Video

Každý alergik se snaží maximálně vyvarovat látek, které mu způsobují potíže. Často to ale není vůbec snadné, jelikož většina alergenů se do organismu dostává prostřednictvím dýchacích cest z okolního ovzduší. A Světová zdravotnická organizace navíc přišla se zjištěním, že vzduch, který dýcháte doma, může být dvakrát až pětkrát více znečištěn než venku. Jak je to možné? „Kvalitu vzduchu v bytech a domech negativně ovlivňují běžné činnosti člověka, jako jsou úklid, vaření ve špatně odvětrávané kuchyni, přítomnost domácích zvířat a především kouření. Měřili jsme kvalitu ovzduší v Praze na Smíchově za plného provozu a v běžném pražském bytě mimo centrum. Kvalita ovzduší v bytě byla překvapivě o 12 % horší než na rušné křižovatce a limitní hodnoty překročila o 146 %,“ prozradil RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Špatný vzduch ve vnitřních prostorách může výrazně zhoršit příznaky alergie. Způsobují to například roztoči, plísně nebo pyly, které se dovnitř dostávají zvenku, ultra jemné částice, bakterie a viry nebo škodlivé plyny. Jak tedy doma zajistit zdravý a co nejčistší vzduch? Pomůže častý úklid, pravidelná výměna ložního prádla a jeho praní při vysokých teplotách, eliminace bytového textilu typu závěsů a koberců, samozřejmě pravidelné větrání. Dobrou volbou, pokud máte doma alergika, případně astmatika, je pořízení zvlhčovače a také čističky vzduchu (vyrábí např. Philips, Dyson, Rowenta, Bionaire nebo Concept).

(...)

Publikováno: Středa 10.10.2018 15:55