669 let Univerzity Karlovy ČT 1 | 6.4.2017 | 19:00 | Pořad: Události

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Univerzita Karlova si připomíná 669 let od založení. Karel IV. vydal její zakládací listinu 7. dubna 1348. Na slavnostním zasedání ve velké aule pražského Karolina se sešli představitelé akademické obce, vědci i politici.

Tomáš ZIMA, rektor Univerzity Karlovy
--------------------
Rolí univerzity vždycky bylo a je ukazovat cestu. Vést nejen studenty a vědce, ale i místní a mezinárodní komunitu a vlastně celou společnost. Je mimořádně důležité ukazovat cestu v době, kdy vědecká fakta stále častěji nahrazují přání či fikce, kdy emoce vítězí nad rozumem.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Univerzita letos vůbec poprvé podpořila 5 vědců, kteří mimořádně přispívají k její prestiži. Ze 17 navržených nakonec milion korun na výzkum dostali biblista Petr Pokorný, egyptolog Miroslav Bárta, lékaři Pavel Martásek a Petr Widimský a taky chemička Jana Roithová.

--------------------
Vede katedru na přírodovědecké fakultě, učí studenty, zasedá v grantové agentuře. K tomu a rodině ještě 42letá profesorka Jana Roithová stíhá vlastní špičkový výzkum. Zkoumá mechanismy chemických reakcí, třeba to, jakou silou se přitahují atomy zlata.

Jana ROITHOVÁ, vedoucí katedry, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
My vlastně máme první experimentální měření toho, jak silně spolu dvě, dvě zlata interagují.

--------------------
Její výzkum může vést k přelomovým objevům. Reakcím chemických látek, které zatím nelze provést, jako třeba v případě metanu, který se zatím pouze spaluje.

Jana ROITHOVÁ, vedoucí katedry, Přírodovědecká fakulta UK
--------------------
Kdybychom uměli zpracovat metan třeba na metanol, to znamená plyn, který neumíme transportovat, na kapalinu, kterou transportujeme velice snadno, tak by to byl ohromný, ohromný krok dopředu při využívání surovin.

--------------------
Zatím se jí podařilo něco, co žádnému jinému českému vědci - získat dva granty Evropské výzkumné rady v hodnotě desítek milionů korun. Dnes dostala i milion od své univerzity. Jana Roithová ho nejspíš využije na podporu svého vědeckého týmu. Ivan Lukáš, Česká televize.

Publikováno: Pondělí 10.04.2017 16:50

Kategorie: