„Našli jsme rybu, která se schovala na 172 let“|Mladá fronta DNES | 18.3.2019 | Rubrika: Kraj Karlovarský | Strana: 14

V Ohři je k vidění spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká spoluautor knihy o rybách.

Iv místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v oblasti přírody, který spolu s kolegou Milošem Holubem připravil knihu nazvanou Ryby a mihule Karlovarského kraje. Ta mapuje ichtyofaunu místních vod.

Je Karlovarsko s ohledem na druhy ryb v něčem zvláštní?

Náš region není ničím exotický. Středoevropská rybí fauna je zkrátka taková obyčejná. Přesto jsou místní ryby téměř všechny něčím krásné a existuje i několik regionálních zajímavostí a příběhů.

Jako například?

V roce 1842 vydal August Maria Glückselig vlastivědnou knížku Der Elbogner Kreis, kde popisuje poměry v tehdejším Loketském kraji. Je tam i krátká stať o fauně včetně seznamu všech druhů ryb, které zde tehdy zaznamenali. Uváděn je například i dnes vzácný a chráněný piskoř pruhovaný. Nicméně od roku 1842 až do roku 2014 tady tuhle rybu nikdo nenašel, nikdo ji nechytil nebo ji alespoň nezmiňuje. Mysleli jsem si, že se třeba Glückselig jen spletl, že je to zkrátka omyl. Ovšem v roce 2014 piskoře najednou našli ve slepých ramenech řeky Ohře u Kynšperka. Takže i v tak malém kraji můžete rybu ztratit na 172 let.

(...)

RNDr. Jan Matějů, Ph. D. * Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V letech 2006 až 2012 pracoval na středisku Agentury ochrany přírody a krajiny v Karlových Varech, od roku 2012 je kurátorem přírodovědných sbírek Muzea Kalovy Vary. * Kromě odborné činnosti se věnuje také popularizaci přírodních zajímavostí Karlovarska formou výstav, exkurzí, přednášek a publikací (Obojživelníci a plazi Karlovarského kraje nebo Doupovské hory).

Publikováno: Úterý 19.03.2019 16:05

Kategorie: