E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Souhrn aktuálních grantových výzev - 19. 8. 2014

PŘEHLED

1) Brožura o unijních programech 2014-2020

2) H2020 – hledání partnerů

3) Výkladový slovník vybraných pojmů programu H2020

4) Nabídka spolupráce v oblasti desertifikace

5) Mezinárodní spolupráce s Chile v oblasti vědy, technologií a inovací

6) Partnerská burza pro mikro a nanotechnologie 2014 - registrace do 10. 9. 2014

7) Workshop ERC k managementu a sdílení výzkumných dat

8) Vyhlášen pilotní projekt FTI a Innovation prizes

9) EIP hledá odborníky pro oblast „produktivita zemědělství a udržitelnost“ – do 8. 9.

2014

10) Gerda Henkel Stiftung - mimo jiné podpora projektů, vědců a studentů

zabývajících se historií vědy, archeologií, prehistorií a ranou historií

11) Srdečně zveme všechny PhD studenty na 2. ročník Scientific Conference CER

2014!

12) Conference - The Science & You 2015 call for participation is open! - do 15. 9.

2014

13) 2nd Edition of the MSCA Prizes ! - do 21. 9. 2014

14) Informace OPV k Post-Doc Fund (7 th call)

15) The Wilson Ornithological Society Research Grants


1) Brožura o unijních programech 2014-2020

CZELO ve spolupráci s CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace v Bruselu) připravili informační brožuru o evropských programech na podporu výzkumu, vývoje a inovací, podnikání, infrastruktury a odborného vzdělávání v letech 2014-2020. Naleznete zde přehledně informace o jednotlivých programech, včetně jejich tematického zaměření, základních pravidel pro implementaci projektů, financování a kontakních údajích a relevatních internetových odkazech pro získání další informace a poradenství. Brožura je k dispozici v elektronické formě pod odkazem zde.

 

2) H2020 – hledání partnerů

Na stránkách české styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) naleznete aktuální informace o otevřených výzvách na předkládání návrhů projektů do programu Horizont 2020 a ostatních evropských programů na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Spolupráce v projektech (neboli partner search) jsou nabídky expertízy do připravovaných konsorcií. V části Místa, stipendia a stáže naleznete odkazy na relevantní organizace, asociace a sdružení, které nabízejí různé pracovní pozice.

V případě zájmu o zapojení do evropské výzkumné spolupráce můžete vyplnit formulář "Research Team Profile" a zaslat pracovníkům kanceláře (kontakty viz sekce O CZELO).

 

3) Výkladový slovník vybraných pojmů programu H2020

Technologické centrum vydalo předběžnou verzi terminologického slovníku k programu H2020. Snahou autorského kolektivu bylo usnadnit porozumění termínům, se kterými se setkávají zájemci o podání a následně i řešitelé financovaných projektů programu H2020.

Slovník je zatím pouze v elektronické formě, kterou si můžete stáhnoutzde
Česko-anglický překlad nejpoužívanějších termínů H2020 je uvedenzde.

Případné připomínky a komentáře k obsahu slovníku zasílejte e-mailem na adresu svobodova@tc.cz, koncem roku 2014 bude vydána i tištěná verze, doplněná o další aktualizace.

 

4) Nabídka spolupráce v oblasti desertifikace

Rumunský Národní ústav pro výzkum a vývoj v ochraně životního prostředí nabízí spolupráci v projektu výzvy WATER-2b-2015 (oblast Změna klimatu, životní prostředí a využívání zdrojů a surovin). Projekt se týká tématu rozšiřování pouští v souvislosti se změnou klimatu. Podrobnosti naleznete zde.

5) Mezinárodní spolupráce s Chile v oblasti vědy, technologií a inovací

V rámci projektu 7. RP nazvaného CEST+I (Chile-EU Science, Technology and Innovation Initiative) byla zveřejněna brožura „Chile: opportunities for international cooperation in science, technology & innovation“, představující škálu chilských grantových příležitostí pro evropské výzkumné pracovníky. Publikaci naleznete zde.

6) Partnerská burza pro mikro a nanotechnologie 2014 - registrace do 10. 9. 2014

Akci, která proběhne ve dnech 25. – 26. září 2014 v Besançon (FR), organizuje CCIR de Franche-Comté v rámci Enterprise Europe Network (EEN) v průběhu veletrhu Micronora. Burza je určena mezinárodním společnostem (start-upům, malým, středním i velkým podnikům), výzkumným laboratořím a klastrům. Letošní ročník se zvláště zaměří na •Advanced materials, •Micromechatronics, •Micro and Nano processes, •Micro and Nano systems and products, •ICT software, algorithms, embedded systems. Registrace je otevřena do 10. září 2014. Poplatek za účast je 200 eur. Další informace naleznete zde.

 

7) Workshop ERC k managementu a sdílení výzkumných dat

  • Kdy: 18.9.2014 - 19.9.2014
  • Kde: Brusel, Belgie

Evropská rada pro výzkum (ERC) bude v Bruselu pořádat dvoudenní workshop k managementu a sdílení výzkumných dat. O daném tématu budou mít ve dnech 18. a 19. září 2014 možnost diskutovat příjemci grantů ERC, představitelé financujících orgánů, univerzit, výzkumníci i jiné zainteresované strany. Více informací naleznete na stránkách ERC.

8) Vyhlášen pilotní projekt FTI a Innovation prizes

Evropská komise představila novou pilotní výzvu nazvanou Fast Track to Innovation a nový nástroj H2020 - pět ocenění za inovace ve výzkumu -Innovation prizes ("inducement prizes").

Fast Track to Innovation FTI je jediným opatřením Horizontu 2020 poskytujícím financování projektů s potenciálním komerčním uplatněním nebo projektů čistě komerčních, které je otevřené návrhům z jakékoli oblasti technologií nebo aplikací. V tuto chvíli má opatření ještě podobu pilotního projektu. Účast není omezena pouze na MSP, avšak její podmínkou je velká míra komerčního zapojení v malých konsorciích o velikosti tří až pěti organizací. FTI by mělo podpořit spolupráci napříč jednotlivými disciplínami a sektory. Cílem je urychlit cestu od myšlenky k trhu, stimulovat účast nových žadatelů o dotace pro výzkum EU a navýšit investice soukromého sektoru do výzkumu a inovací. Rozpočet FTI pro období 2015 – 2016 je 200 milionů EUR. Žádosti k FTI budou přijímány od 6. ledna 2015.

 

Innovation prizes ("inducement prizes") jsou nástrojem Horizontu 2020, který má podnítit revoluční řešení problémů evropské společnosti (energetická bezpečnost, změna klimatu, stárnutí populace, veřejné zdraví atd.). V této otevřené soutěži budou předána finanční ocenění za vyřešení jednotlivých výzev. Cíl bude definován a popsán pomocí kritérií, avšak způsob, jakým by bylo možné ho dosáhnout, již ne. Innovation prizes budou zahájeny na přelomu roku 2014/2015 s celkovým rozpočtem 6 miliónů EUR a budou pokrývat specifická témata v oblasti zdraví, životního prostředí a ICT.
Více informací v tiskové zprávě EK.

 

9) EIP hledá odborníky pro oblast „produktivita zemědělství a udržitelnost“ – do 8. 9. 2014

Odborníci z oblasti zemědělství se mohou přihlašovat k výzvě pro zapojení do jedné ze tří pracovních skupin programu pro produktivitu zemědělství a udržitelnost Evropského inovačního partnerství. Výzva je zaměřená na farmáře, poradce, vědce a další relevantní aktéry. Úspěšní kandidáti se zapojí v listopadu – prosinci 2014. Registrovat se můžete na tomto odkaze. Více informací o výzvě, včetně konkrétního zaměření pracovních skupin, naleznete zde.

 

10) Gerda Henkel Stiftung - mimo jiné podpora projektů, vědců a studentů zabývajících se historií vědy, archeologií, prehistorií a ranou historií

OVERVIEW

The funding activities concentrate basically on German and foreign academics in the fields of historical humanities. Candidates can apply regardless of their nationality and place of work.

Support is primarily provided for the historical humanities, in particular to support research projects in the following fields:

  • Archaeology
  • Art History
  • Historical Islamic Studies
  • History
  • History of Law
  • History of Science
  • Prehistory and Early History

Since 2008 the Foundation has also increasingly addressed issues of great relevance to contemporary life and the future, above all as part of its special “Islam, the Modern Nation State and Transnational Movements” and “Security, Society and the State” programmes.

 

FUNDING

The Gerda Henkel Foundation provides funding and support in the following areas:

Research Grants:

Applications for research projects and research scholarships can be made in connection with the research grant programme. The Foundation’s statutes do not allow the support of studies under PhD level.

PhD Scholarships:

In line with one of the founder’s wishes, a special focus of the Gerda Henkel Foundation is support for up-and-coming scholars. Special attention is made when approving grants to enable qualified young researchers of both sexes to conduct scientific work for a limited period of time and in order to improve their academic training. As part of its Ph.D. programme, the Foundation seeks to promote highly-qualified new academic talent. Only those candidates are considered whose study achievements and exam performances show them to be especially gifted and whose Ph.D. theses can be expected to yield well above-average results. At present, each year about 50 scholarships are awarded.

Special Programmes:

In addition to its regular funding programme, the Foundation also runs special programmes that are limited in time and geared to a specific subject or region. From 2001 to 2010, as part of its East European special programme it thus supported young historians from Russia, the Ukraine, Moldavia and Belorussia, from 2004 to June 2013 researchers and projects in Central Asia. At present two special programmes are running:

  • Islam, the Modern Nation State and Transnational Movements
  • Security, Society and the State

Scholarship Programme M4HUMAN:

In 2011 and 2012 it launched M4HUMAN (Mobility for experienced researchers in historical humanities and Islamic studies) – an international fellowship programme co-funded by the European Commission with money from the 7th EU Research Framework Programme and its Marie Curie scheme, enabling scientists to make longer research trips abroad.

Fellowships:

In the early years of the Foundation its bodies already sought to support international scientific collaboration. At present, the Foundation teams up with renowned universities to award several fellowships in Great Britain, France, the USA and Germany.

11) Srdečně zveme všechny PhD studenty na 2. ročník Scientific Conference CER 2014!

Virtuální konference se bude konat ve dnech 17.– 31.10.2014.

Více informací a naleznete ZDE

Registrační formulář můžete vyplnit ZDE

 

12) Conference - The Science & You 2015 call for participation is open! - do 15. 9. 2014

You are a researcher or a PhD student in science communication, a director of a Science Centre or of a museum, a business leader, a journalist or a science communication professional? Whether your interest is in the theory or the practice of science communication, the Science & You 2015 call for participation is now open!

This call concerns both the Journées Hubert Curien International Conference and theForum.
The JHC Conference will bring together 700 professionals in science communication, in order to reflect on the future of science communication. An additional area for the conference, the Forum, will allow research institutions, actors of science culture and businesses to present the most innovative forms of communication to the general public.

All the proposals submitted must revolve around a single main theme: "Scientific culture on the move: forms of mobilization, cultural and political contexts, social links." Your proposals can take on several forms: a "classical" individual communication (conference) or in dialogue form (workshops) for the JHC Conference, or the presentation of a personal experience, a project or an experiment in the Forum (stand, live performance, exhibition, participative science project, or any innovative form of communication and science culture).

This call for participation is open until the 15th September 2014. You will find the complete version of the call for participation and the modalities of contribution here. To submit a proposal, please fill in this form. We are looking forward to learning about your ideas, personal accounts, and original projects!

 

13) 2nd Edition of the MSCA Prizes ! - do 21. 9. 2014

On 18 November 2014, the MSCA will organise the second Awards Ceremony of the Marie Skłodowska-Curie Prizes, which will take place at the Italian EU Presidency conference "Empowering the Next Generation of Researchers" in Trento.

This year there will be three categories: Promising Research Talent, Communicating Science and Nurturing Research Talents.

The contest is open for all FP7 MSCA Fellows and alumni.

Deadline to apply is on 21st September.

For more info, click here.

 

14) Informace OPV k Post-Doc Fund (7 th call)

Seznam projektů Fondu post-doc vyhlášených k 1. 1. 2015 můžete najít na webové stránce:

http://www.cuni.cz/UKEN-178.html

Seznam témat jsou k dispozici po kliknutí na odkaz pod bodem E - List of Post-Doctoral Fellowships.

 

15) The Wilson Ornithological Society Research Grants

Each year, the Wilson Ornithological Society offers five categories of research grants. The focus of each differs somewhat, as does the amount of the award. Willingness to report results of the research as an oral or poster paper at an annual meeting of the Wilson Ornithological Society within the next 5 years and a brief write-up and a photograph of the awardees for the webpage is a condition of all grants. Applicants must use the Research Awards Application Form, in conjunction with our online application system.

Deadline for applications and recommendations each year: 1 February

The next deadline will be 1 Feb 2015
The online application page, including detailed application instructions, will be available beginning 1 Oct 2014.

Louis Agassiz Fuertes Grant

The Wilson Society's most prestigious award is available to all ornithologists, although graduate students and young professionals are preferred. Any avian research is eligible. Up to two awards of $2500 are given annually.

George A. Hall / Harold F. Mayfield Grant

This award is limited to independent researchers without access to funds and facilities available at colleges, universities, or governmental agencies, and is restricted to non-professionals, including high school students. Any kind of avian research is eligible. Up to one $1000 award is given. Formerly known as the Margaret Morse Nice Award

Wilson Ornithological Society Research Grants

Up to four awards (new for 2014) of $1500 are given annually, for work in any area of ornithology. Two of these awards will be limited to research by Masters students.

Paul A. Stewart Grants

Preference will be given to proposals for studies of bird movements (based on banding, radio or satellite telemetry, or similar methods) or an emphasis on economic ornithology. Up to four awards of $1000 are given annually.


General Eligibility Rules and Requirements

  • Applicants may be a citizen of any country.
  • Membership in the Wilson Ornithological Society is strongly encouraged, but not required (except for the Wilson Undergraduate Mentoring Awards, for which either the student or the Mentor must be an active member of the Society)
  • Applicants may be of any age.
  • Generally, any avian research is eligible (but see Stewart and Hall Award restrictions, above), conducted anywhere in the world.
  • Grant monies are expected to be used for equipment, supplies, travel, and living expenses. Salaries for applicant and field assistants should not be included; however, stipends that cover only basic living expenses are allowed.
  • Individuals are limited to one award per degree program or project.
  • Applicants may apply for more than one award.

Grant winners are announced at the banquet during the annual meeting of the Wilson Ornithological Society, or at another time depending on the scheduling of the annual meeting. Winners (if not present at the meeting) will be notified within two weeks of annual meeting. A list of winners will be posted on this website within two weeks of the annual meeting. 

 

vložila: Darina Koubínová

Publikováno: Úterý 19.08.2014 22:35

Akce dokumentů