Jednoměsíční stipendia UNI Vídeň

Univerzita Vídeň nabízí podobně jako v uplynulých letech i v letošním roce 2021 jednoměsíční stipendia pro mladé vědce (tj. PhD studenty a post-doc pracovníky).

Výše stipendia činí 1.000 €. Nástup u těchto pobytů je možný od září – prosince 2021.

Ubytování si vybraní kandidáti musí zajistit sami.

Zájemci si musí předem dojednat svůj výzkumný pobyt s vídeňským akademickým partnerem (supervisorem), kterého lze nalézt na: http://www.univie.ac.at/organisation.

Zájemce si rovněž předem dojedná termín případného pobytu. Vědecký partner vystaví příslib přijetí (acceptance letter of a supervisor), který zájemce předloží společně s následujícími dokumenty v anglickém jazyce:

• Application form
  • Strukturovaný životopis
  • Seznam publikací
  • Stručná bibliografie vztahující se k výzkumnému tématu
  • Podrobný popis výzkumného pobytu a jeho cíle
  • Doporučující dopis z UK a studijní průměr z předešlého studia
  • Předběžný příslib přijetí od vídeňského pedagoga (acceptance letter of a supervisor)

Nominace zašlete nejpozději do 15. 7. 2021 mailem na: pouskovp@natur.cuni.cz

Po skončení pobytu jsou stipendisté žádáni o zaslání krátké závěrečné zprávy na: international.office@univie.ac.at

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

English version

Research grants 2021 for young researchers within the partnership-agreement with the university of vienna

Target Group

PhD-candidates or Post-Docs (post-docs having finished their PhD-studies not longer than 7 years ago at the time of the application at their home university)

Amount of the grant

€ 1000.- per month and person

Procedure

The partner university nominates candidates, who have the acceptance of an Academic supervisor (list available at: http://www.univie.ac.at/organisation) at the University of Vienna and have agreed with him/her on the date of the planned research stay in Vienna

The nomination should include

• Curriculum vitae (tabular Form)
  • list of publications
  • short description of the research project and the reason for the stay in Vienna, including a short bibliography related to the research topic
  • letter of recommendation of a researcher from the applicant’s home university
  • acceptance letter of an academic supervisor at the University of Vienna (containing the date of the research stay agreed upon)

Nominations deadline: 15. 7. 2021

Please send nominations to: pouskovp@natur.cuni.cz

After approval of the nominated candidates by the University of Vienna, the University of Vienna will send a letter of acceptance to the Partner University. The Partner University will then inform the candidates about the confirmation and the university of Vienna will prepare the payment of the grants.

After having finished their research stay at the University of Vienna the young researchers are kindly asked to send a short formless report to: international.office@univie.ac.at

Přiložený soubor: Application form CEE grant.docx
Publikováno: Středa 23.06.2021 12:55