Výzva programu H2020 – Projekty individuální mobility Marie Curie (MSCA-IF)

V rámci programu Horizont 2020 části Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) je vyhlášena výzva k podávání projektů na Individuální zahraniční pobyty zkušených výzkumníků - Individual Fellowships (MSCA-IF).

V rámci MSCA-IF grantu je financována vědecko-výzkumná stáž (1-2 roky) zkušeného výzkumníka (experienced researcher - titul Ph.D. nebo minimálně 4 roky praxe ve výzkumu) na zahraniční hostitelské instituci. Téma výzkumu není omezeno. Cílem programu je podpořit profesní růst výzkumníka prostřednictvím mezinárodní (a mezisektorové) mobility. V zemi, kde je projekt řešen (kde výzkumník absolvuje stáž), musí výzkumník splňovat pravidlo mobility: v posledních 3 letech před uzávěrkou výzvy nestrávil v této zemi víc než 12 měsíců.

Návrhy bude možné podávat od 12. 4. 2016 (od tohoto data lze také stáhnout aktuální templáty pro projektový návrh). Uzávěrka je 14. 9. 2016. Návrhy projektů jsou podávány prostřednictvím Účastnického portálu (Participant Portal) po dohledání konkrétní výzvy (topic), návrh podává za hostitelskou instituci budoucí školitel (v případě Global Fellowship podává návrh vysílající instituce).

Je možné podávat následující typy projektů:

• Standard European Fellowship
    Stáž 1-2 roky na hostitelské instituci v zemi EU nebo asociované k programu Horizont 2020, výzkumník musí v této zemi splňovat pravidlo mobility.
  • Global Fellowship
    Stáž 1-2 roky na hostitelské instituci ve třetí zemi (ani země EU ani asociovaná k programu), kde výzkumník splňuje pravidlo mobility. Po této vysílací fázi následuje povinná návratová fáze 1 rok na instituci v zemi EU nebo asociované k programu. Na návratovou fázi se pravidlo mobility nevztahuje.
  • Multisisciplinární panely
    Stáž 1-2 roky v zemi EU nebo asociované k programu. Platí zde upravené pravidlo mobility: v zemi, kde je projekt řešen (kde výzkumník absolvuje stáž) výzkumník v posledních 5 letech před uzávěrkou výzvy nestrávil víc než 3 roky.
    • Career Restart panel
      Schéma určené výzkumníkům, kteří chtějí znovu nastartovat svou vědeckou kariéru po jejím přerušení, například po mateřské dovolené. Výzkumník musí splňovat upravené pravidlo mobility a 12 měsíců před uzávěrkou nepůsobit aktivně ve výzkumu.
    • Reintegration panel
      Podporuje návrat zkušených výzkumných pracovníků ze třetích zemí do zemí EU nebo asociovaných k programu. Výzkumník musí splňovat upravené pravidlo mobility a současně mít národnost některé ze zemí EU nebo asociované k programu.
    • Society and Enterprise panel
      Pro případy, kdy je hostitelská instituce, na které má stáž probíhat, z neakademického sektoru (nejedná se ani o univerzitu nebo vysokou školu ani o výzkumnou instituci typu akademie věd). Výzkumník musí splňovat upravené pravidlo mobility.

Během trvání projektu – stáže, může výzkumník také absolvovat secondment, krátkodobou stáž na jiné než hostitelské instituci (až 6 měsíců pro projekty celkově delší než 18 měsíců). Secondment musí být přínosný jak pro vědeckou část projektu, tak pro osobní rozvoj výzkumníka.

Pokud pracujete nebo studujete na Přírodovědecké fakultě a podáváte projektový návrh na Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowshipsaktuální výzvě jako vyjíždějící výzkumník (fellow) nebo jako školitel, kontaktujte prosím Oddělení podpory vědy (Ludmila Müllerová, ludmila.mullerova@natur.cuni.cz). Budu Vám moci například obratem předávat praktické informace k výzvě nebo podpůrné materiály.

Další informace:

Kontaktní osoby pro Horizont 2020 na OPV PřF UK: Tomáš Palatý a Ludmila Müllerová.
Horizont 2020 na stránkách Přírodovědecké fakulty.

Aktualitu publikovala Ludmila Müllerová 29. 3. 2016.
Poslední aktualizace 14. 7. 2016.

Publikováno: Úterý 29.03.2016 18:00