E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktualizace webu - cachování pro přihlášené uživatele

O víkendu 14 - 15. června byly v Plone provedeny změny, které nově upravují zobrazování webu pro přihlášené uživatele. Cílem změn je zrychlit web pro přihlášené čtenáře webu.

Web lze nyní zobrazit ve třech úrovních:

1. úroveň - pro nepřihlášené uživatele

Zůstává stejná jako byla - nepřihlášení vidí obsah zveřejněný externě. Stránky se nahrávají do vyrovnávací paměti, takže jejich zobrazení je rychlejší, než pokud by se vždy sestavovaly znovu (tento mód je beze změny).

2. úroveň - pro přihlášené uživatele, pro "čtení".

Fakticky jde o obdobu dřívějšího stavu "přihlášen", pokud nebyla zapnuta editace. Dříve se v tomto módu všechny stránky sestavovaly "na tělo" každému uživateli podle jeho oprávnění. Správce webu pracoviště tak viděl např. ještě nezveřejněný obsah.

Nově je tato úroveň společná pro všechny přihlášené. Jinými slovy, všichni, bez ohledu na svá správcovská práva, vidí pouze obsah, který je interně zveřejněn (+ samozřejmě veškerý externí obsah). Nevidí ale obsah, ke kterému mají oprávnění pouze oni (typicky ještě nezveřejněné stránky na svém pracovišti).

Díky tomuto společnému řešení je tato úroveň nově také řešena s vyrovnávací pamětí. To by mělo pro přihlášené podstatně zrychlit načítání stránek.

3. úroveň - editační úroveň.

Pro ni platí stále to samé, co platilo pro editaci dříve. Všechny stránky a pohledy jsou sestavovány na tělo jednotlivým uživatelům a zohledňují jejich oprávnění (= lze vidět i nezveřejněné objekty). Pro tuto úroveň se nepoužívá vyrovnávací paměť (fakticky rychlost zůstává stejná - resp. postupně se pomalu zlepšuje, ale z důvodů jiných zásahů). Nově dojde při přepnutí na editační úroveň k přepnutí na vlastní doménu edit.natur.cuni.cz (vypnutím editace se člověk vrátí zpět na www).

Pokud budete mít podezření, že ve vašem případě web nefunguje tak jak by měl, zkuste prosím nejprve vymazat data uložená ve vašem prohlížeči (vyrovnávací paměť/cache/mezipaměť/dočasné soubory a cookies). Poté se znovu přihlaste. Kdyby i poté problém přetrvával, tak zašlete prosím e-mail na jan.kriz@natur.cuni.cz.
 

Publikováno: Neděle 15.06.2014 19:55

Akce dokumentů