Přidání Alba a jeho nastavení

Album (hovorově fotogalerie) slouží k pohodlné prezentaci fotografií, případně jakýchkoli obrázků v rámci fakultního webu.

Podívejte se na vzorové album.

Přidání alba

Album vložíte do určené složky obdobně jako jiné datové typy, viz obrázek 1.

Obrázek 1 - přidání alba

Album umožňuje zobrazit nad fotografiemi i popis, který je možno formátovat a vkládat do něj odkazy, viz obrázek 2.

Obrázek 2 - nastavení alba

​Datový objekt typu album funguje obdobně jako složka - do alba je možné nahrávat další položky typu obrázek nebo album. Pokud nějaké album obsahuje vnořená alba ("subfolders"), je možné u nadřazeného alba zapnout zobrazování výpisu podřízených alb spolu s prvními 8 náhledy fotografií (viz obrázek 2, nastavení 1) .  Pokud album vnořená alba neobsahuje, tak je toto nastavení irelevantní.

Takovéto řešení může být vhodné pro snadné automatické generování stránky se seznamem všech fotogalerií pracoviště (včetně náhledů). Fungování je nejlépe vidět ve vzorovém albu.

Nahrání obrázků do alba

Pro běžné použití je doporučeno vkládat fotografie s rozlišením cca 1500 x 1000 px a velikostí do 1 MB.

Obrázky se do alba nahrávají stejně, jako do jakékoli jiné složky. Nejsnazší je to pomocí rychlého uploadu, jak je znázorněno na obrázku 3.

Obrázek 3 - postup nahrání obrázků do alba

Dialog uploadu si zobrazíte kliknutím na tlačítko Upload na editační liště (viz 1 na obrázku 3) a následně si z počítače vyberete obrázky (2), které chcete nahrát - lze zvolit více souborů najednou.

Pokud vyplníte položku Nadpis (3a), tak se použije jako popisek obrázku (zobrazuje se při zvětšení obrázku). Pokud necháte Nadpis prázdný (3b), tak se jako popisek použije jméno vkládaného souboru.

Nahrání na server spustíte příslušným tlačítkem (4). Jednotlivé obrázky přebírají stav zveřejnění ze stavu celého alba (5) - stačí tedy určit viditelnost alba - více viz zveřejňování objektů.

Určení pořadí obrázků v albu

Pořadí zobrazených obrázků odpovídá pořadí objektů v albu. Pořadí je možné upravit v pohledu "obsah" (položka nejvíce vlevo v zeleném editačním menu). V tomto pohledu je možno pořadí snadno upravit tažením myši - viz obrázek 4.

Obrázek 4 - pořadí objektů ve složce je možné měnit tažením myši ve vyznačené oblasti.

Pořadí subalb se řídí také pořadím v tomto pohledu. Zobrazuje se prvních 8 fotografií ze subalba (podle pořadí v daném subalbu).

Zobrazení alba v levé navigaci

Datové objekty typu album jsou ve výchozím nastavení vyloučeny z navigace. Pokud je chcete v navigaci zobrazit, lze tak učinit klasicky v nastavení položky. Zobrazení alba v navigaci má smysl např. u nadřazeného alba které slouží jako rozcestník k jednotlivým subalbům pracoviště.