Změny ve vyplácení příspěvku na stravování zaměstnancům PřF UK

Počínaje 1. 4. 2021 došlo na celé PřF UK ke změně systému vyplácení příspěvku na stravování. Namísto stravenek či příspěvku na stravování v menze bude každý zaměstnanec, který má na vyplácení příspěvku nárok, dostávat příslušnou nedaněnou částku nově přímo v měsíční výplatě mzdy. Celková výše příspěvku zůstane stejná jako doposud. Výhodou pro zaměstnance bude možnost využít příspěvek v libovolném místě, pro fakultu pak to bude znamenat výrazně menší administrativní zátěž.

Vzhledem k uzákonění tzv. stravenkového paušálu v rámci novelizace zákona o dani z příjmů se vedení Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy rozhodlo poskytovat svým zaměstnancům nově příspěvek na stravování ze sociálního fondu ve formě měsíčního peněžitého příspěvku ke mzdě, a to namísto dosavadního souběhu poskytování příspěvku na závodní stravování a stravenkových poukázek. Výše příspěvku pro zaměstnance zůstává zachovaná, mění se pouze forma jeho výplaty.

Ke změně systému dojde od 1. 4. 2021. Spolu s březnovou mzdou (t.j. v měsíci dubnu) tedy zaměstnanci obdrží poslední vydané stravenkové poukázky, resp. budou využívat stravování v menze za dosavadních podmínek. Ve mzdě za měsíc duben (t.j. v měsíci květnu) pak již všichni zaměstnanci obdrží přímý peněžitý příspěvek.

Příspěvek fakulty zaměstnanci na stravování v současné době činí 55 Kč denně. Tato částka se odpočítává buď z ceny obědů v menze, nebo příspěvku na stravenku, přičemž zaměstnanec nemůže v jeden den čerpat oba způsoby příspěvku. Z každé stokorunové stravenky je tak zaměstnanci strženo ze mzdy 45 Kč​. Možnost stravování zaměstnanců prostřednictvím menzy zůstává zachována (s plným příspěvkem na stravování ve mzdě) i po této změně, a to včetně možnosti platby prostřednictvím zaměstnaneckých karet.

Výše příspěvku zůstane po zrušení stravenek a slev v menzách zachována. Zaměstnanec, který odpracoval za směnu dle evidence docházky alespoň 4 hodiny práce , obdrží ke mzdě navíc částku 55 Kč, při směně delší než 10,5 hodiny částku 75 Kč. Tento příspěvek je pro zaměstnance osvobozen od daně z příjmů a veškerých odvodů. V případě půldenní dovolené při úvazku 1,0 rovněž obdrží zaměstnanec příspěvek (pokud odpracuje alespoň 4 hodiny práce), v takovém případě ovšem příspěvek za daný den podléhá odvodům.

​Od této změny si Přírodovědecká fakulta slibuje větší flexibilitu v možnostech využití příspěvků zaměstnanci, kteří nově mohou tyto prostředky využít v libovolném místě. Rovněž se tím zabrání situacím nemožnosti využití stravenek v případech, kdy byly zaměstnancem ztraceny, poničeny, došlo k propadnutí jejich platnosti nebo je daná restaurace či obchod nepřijímaly. Příspěvek v peněžité formě obdrží všichni zaměstnanci, tedy i ti, kteří dosud nevyužívali možnosti závodního stravování ani stravenek. Na straně fakulty pak dojde ke snížení administrativní zátěže, kdy je v současné době nutno rozlišovat, zda zaměstnanec využil příspěvku na stravování v menze či má za danou odpracovanou směnu obdržet stravenku. Nově budou všichni zaměstnanci dostávat příspěvek v jednotné formě dle evidence docházky.

​Návrh na tuto změnu byl odsouhlasen kolegiem děkana na jeho zasedání dne 4. 1. 2021 a projednán s odborovou organizací fakulty.

Příkaz tajemníka č. 04/2021 k formě poskytovaného příspěvku na stravování a jeho denní výši.

Opatření děkana č. 20/2021 k tvorbě a použití sociálního fondu

Publikováno: Pátek 05.02.2021 17:05