Zimní výstava v Botanické zahradě

Srdečně zveme všechny zájemce na výstavu Intimní život rostlin, kterou pořádá Botanická zahrada PřF UK v jednom ze svých skleníků Na Slupi 16. Výstava autorského kolektivu pod vedením doc. Lubomíra Hroudy návštěvníkům představí různé rostlinné rozmnožovací záludnosti. Výstava je určena nejen žákům a studentům středních a vysokých škol, ale i široké veřejnosti. Expozici můžete zhlédnout od 24. listopadu 2021 do března 2022 v otevírací době skleníku a v závislosti na aktuálních protiepidemických opatřeních.

Intimní život rostlin (The Intimated Life of Plants)

KDY: 24. 11. 2021 - březen 2022, denně od 10:00 do 15:00
KDE: Botanická zahrada PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2

autorský kolektiv: doc. RNDr. Lubomír Hrouda, CSc.,  RNDr. Zdeněk Janovský, Ph.D., Mgr. Jakub Štenc, Jan Ponert, Ludmila Němcová

Rozmnožování našich kvetoucích rostlin máme spojeno s tyčinkami a pestíky v květu a různými opylovači. Obvykle nás ale nenapadne, jak to mají rostliny s hermafroditními (oboupohlavnými) květy složité, aby co nejvíce zabránily samoopylení a tedy genetickému úpadku. Různé skupiny si ale vytvořily časové či prostorové fígle, které jim umožnily samoopylení omezit. Výstava přináší příklady a vysvětlení nejzajímavějších přizpůsobení rostlin naší přírody a rovněž výsledky pozorování různých opylovačů zejména v lučních porostech; překvapivě největšími opylovači nejsou včely!

Reprodukční mechanismy rostlin jsou u mnoha běžných rostlin neobvyklé i z jiného hlediska: seznámíme se s vytvářením semen bez pohlavního života, aniž by se na vzniku zárodku v semeni podílelo pylové zrno. A nezapomeneme ani na královny rostlin: jistě si na tomto místě představujeme orchideje, ale z hlediska pokryvnosti na zemském povrchu jsou to nenápadné větrosprašné trávy!

Výstava přibližuje to, o čem jsme se ve škole obvykle neučili. Jako třešničku na dortu přijměte proto vzpomínku na školní výuku našich prababiček: názorné příklady výukových tabulí z dob Rakousko-Uherska, podle nichž se učilo na všech typech škol, a podle nichž studoval na Alma mater ještě vedoucí autorského kolektivu. 3D modely na internetu jsou jistě lepší, ale asi ne tak krásné jako ty minulé.

Výstava byla původně vytvořena pro Botanickou zahradu hl. m. Prahy v Troji, kde též v listopadu 2019 proběhla. Autoři děkují Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji za její vřelé zapůjčení.

Publikováno: Čtvrtek 25.11.2021 13:00