Výzkumníci z geologické sekce získali ocenění Ministerstva vnitra ČR

Členy řešitelského týmu, který se zabýval zavedením iontové mikroskopie a katodové luminiscence do kriminalistické znalecké praxe, byli také dva pracovníci Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty – doc. Jiří Zachariáš a dr. Dobroslav Matějka. V pondělí 9. října 2017 se uskutečnilo slavnostní předání Ceny ministra vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.

Předání proběhlo za  účasti náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plk. Ing. Mgr. Jaroslava Vilda, ředitele kanceláře 1. náměstka ministra vnitra Mgr. Pavla Vařeky, ředitelky kanceláře ministryně vnitra Ing. Ireny Baše a dalších zástupců Policejního prezidia a Ministerstva vnitra.

Oceněn byl řešitelský tým ve složení čtyř znalců Kriminalistického ústavu Praha (KÚP), dvou pracovníků Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a šesti zástupců firmy TESCAN ORSAY HOLDING, a. s., za projekt s názvem Zavedení techniky iontové mikroskopie (FIB) do kriminalisticko-technické a znalecké služby  Policie ČR pro analýzu stop v oblasti grafických, fyzikálně chemických a technických expertiz. Cenu předal náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild manažerovi projektu a vedoucímu řešitelského týmu RNDr. Markovi Kotrlému z KÚP.

Hlavní cíl projektu – zavedení techniky iontové mikroskopie SEM/FIB s katodovou luminiscencí a TE/STEM detektorem do kriminalistické znalecké praxe, byl splněn. Kromě toho byly vypracovány certifikované pracovní metodiky pro jeho plnou implementaci do praxe kriminalisticko-technické a znalecké služby Policie ČR a vytvořeny čtyři specializované softwary.

Co je iontová mikroskopie
Iontová mikroskopie (technika fokusovaného iontového svazku) je technickou inovací poslední doby. Během několika let opustila průmyslové haly výrobců elektronických prvků s vysokou integrací a začala se v miniaturizované formě dostávat i do specializovaných (forenzních) laboratoří. Její výhodou, oproti možnosti zpracovat signály prostřednictvím sekundárních a odražených elektronů, je možnost výrazně lepšího rozlišení strukturních elementů materiálů (např. hranic zrn) a zvláště přesné řezání materiálů v mikroobjemech. Tyto vlastnosti nacházejí velmi významné uplatnění i ve forenzní oblasti, kde lze s jejich pomocí provádět dříve nerealizovatelná zkoumání. „Můžeme se např. podívat na vnitřní stavbu povýbuchových a povýstřelových částic, stavbu nanokompozitů (např. hologramů) nebo pigmentových částic, které se používají jako ochranné prvky bankovek, “ vysvětlil vedoucí řešitelského týmu Marek Kotrlý.

Co je luminiscenční spektroskopie

Katodová luminiscence je jev, kdy po excitaci vzorku svazkem elektronů jsou emitovány fotony (obvykle v oblasti viditelného spektra). K zobrazení luminiscence můžeme použít optickou kameru, nebo spektrometr. Barva luminiscence a její spektrum souvisí s přítomností stopových množství některých prvků, funkčních skupin, či krystalových defektů v krystalové struktuře látek. Látky stejného chemismu, ale různého původu se liší svými luminiscenčními spektry. Minerály z hornin a půdy kolem nás se tak mohou stát doplňkovým nástrojem k identifikaci pachatele. Náš tým studoval mimo jiné též variabilitu luminiscenčních spekter minerálů v závislosti na typu hornin a jejich výskytu v České republice, sdělil Jiří Zachariáš.

Publikováno: Čtvrtek 26.10.2017 16:50