E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Výstava NOVÉ PŘÍRUSTKY / NEW ADDITIONS v Hrdličkově muzeu člověka

Výstava prací Heleny Lukášové je umístěna ve stálé expozici Hrdličkova muzea, která přibližuje především zkoumání evoluce člověka a člověka samotného, jenž je dokumentována skrze kosterní nálezy, odlitky členů etnických skupin, posmrtnými maskami. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 14. března v 17.00. Výstava potrvá do 2.5.

 

 

Zájem o zkoumání původu člověka není jen doménou vědeckého zkoumání, ale i umělecké tvorby, která se volně inspiruje vědeckými poznatky o původu člověka a vývoje, nicméně tyto skutečnosti jsou zasazeny do otázek týkající se symbolického významu paměti, hledání smyslu života, odkazování na historický kontext, snahou definovat pozici člověka v současném světě.

Helena Lukášová přešla od interpretace lidského těla ke zkoumání jeho funkcí skrze digitální média. Výstupem pak jsou pak především sochařské výstupy realizované pomocí 3D tisku či robotického obrábění.

Výstava představí například rekonfiguraci modelu lidské postavy ve dvou reprezentacích srovnávající tak práci stroje a ruční výroby (Man-Made – Machine –Made) , dále například kolekci zlacených šperků Jsi tím, co si přeješ (You are What you Wish for), která získala ocenění Czech Grand Design 2015 v kategorii šperkař roku, vycházející z fotogrametrických dat odkazující na relikvie, uchovávání vzpomínek skrze jejich materializaci (vytvořeno pro A/W 2015 módní kolekci módní návrhářky Denisy Nové). Další dílo Uměle vytvořené tajemství (Man Made Secret) diskutuje hranice poznání a jeho interpretaci skrze metody digitální vyšetření CT skenu. Data CT skenu pak byly klíčové pro realizaci kolekce Naruby (Dissecting the Universe), která je nyní nominována na cenu Czech Grand Design 2016, a je tedy poprvé představena veřejnosti v kontextu výstavy.

Dominantním dílem je pak Objektivizace myšlenky (Objectification of a Thought), které vzniklo snímáním EEG (Elektroencefalografie, diagnostická metoda používána k záznamu elektrické aktivity mozku). Záznamy aktivity mozku byly zaznamenány při přeříkávání dětské říkánky. Pro interpretaci těchto dat vznikl autorský software (Jakub Valtar), který umožnil přeložit data do virtuálního 3D prostoru. Práce byla realizována v Centre for New Art, Paterson University s laskavou podporou LIAEP Foundation.

Představením uměleckých děl v kontextu Hrdličkova muzea tak nastane zajímavý dialog, mezi vědou a uměním.


Helena Lukášová

 

V současné době působí jako vedoucí Ateliéru grafického designu a multimédií na Fakultě informatiky, Masarykovy univerzity.

 

Ocenění:

Nominace Czech Grand Design CGD 2016 v kategorii šperk

Vítěz CGD 2015 v kategorii šperk

Cena rektora Masarykovy univerzity 2015

Trvalé místění sochy I am the Venus v sochařském parku Grounds for Sculpture, NJ, USA 2014

Finalista 3D Print Show Global Award 2014, Londýn

 

Vybrané výstavy:

Jsi tím, co si přeješ, výstavní prostor Design.Live, Uměleckoprůmyslové muzeum, Moravská  galerie 2016

K.E.G.A. Krátkodobá Estetická Gravitácia Autorov, galerie Médium, Bratislava, 2016

CRAFT FORMS 2015, Wayne Art Center, PA, USA, 2016

SUPERSTRATA: 3D Printed Art, Compound Gallery, Oakland, CA. USA
DENISA NOVÁ A/W 2015, výstavní prostor White Box GASK, Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora,
2016

Beyond the Buzz: New Forms, Realities, and Environments in Digital Fabrication, MCAD Main Gallery, Minneapolis. MN USA, 2015
 

Umístění děl ve sbírkách:

Šperky z kolekce Jsi tím, co si přeješ, Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie, 2016

Digitální rekonstrukce podoby markraběte Jošta realizovaná pomocí 3D tisku, Muzeum města Brna (ve spolupráci s Petrou Urbanovou, AÚ PřF MU), 2016

Trvalé místění sochy I am the Venus v sochařském parku Grounds for Sculpture, NJ, USA 2014


 

 

Publikováno: Pátek 03.03.2017 13:25

Akce dokumentů