E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení

Velký úspěch mladých českých biologů

Právě v den, kdy byly v Tokiu zahájeny 32. letní olympijské hry, byly vyhlášeny výsledky mezinárodní online soutěže mladých biologů IBO Challenge II Portugal. Tato soutěž v letošním roce distanční formou nahradila tradiční Mezinárodní biologickou olympiádu (International Biology Olympiad, čili IBO). Čeští reprezentanti si vedli opravdu skvěle – v konkurenci 305 studentů ze 76 zemí světa získali čtyři medaile, včetně jedné zlaté. Příprava reprezentantů probíhala v režii zástupců Přírodovědecké fakulty UK.

Účastníci IBO Challenge II na exkurzi v Podyjí. Zleva J. Černý, M. Vostrčil, T. Maxerová, M. Pokorný, M. Pavlica, A. Reiter. Dole L. Libusová. Foto L. Libusová

Mezinárodní biologická olympiáda patří k prestižním celosvětovým soutěžím středoškolských studentů. V letošním roce se měl v portugalském Lisabonu konat již její 32. ročník. Bohužel koronavirová situace v Evropě nedovolila studentům setkat se osobně na jednom místě, a tak byla soutěž konána formou počítačových testů vyplňovaných z domovských zemí. Čeští reprezentanti byli vybráni z nejlepších dvanácti účastníků Ústředního kola Biologické olympiády na soustředění konaném na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. K mezinárodní soutěži se pak naši čtyři soutěžící sešli v krásném a inspirativním prostředí Národního parku Podyjí. Během dvou soutěžních dnů zde odpovídali na otázky teoretického testu, ale řešili také praktičtěji zaměřené či aplikované úkoly z ekologie, systematiky živočichů a biotechnologických oborů inspirované 500. výročím obeplutí zeměkoule portugalským mořeplavcem Fernandem Magalhãesem.

Naši soutěžící se náročných úkolů nezalekli, nýbrž prokázali hluboké znalosti i bystré uvažování. Všichni čtyři byli na IBO Challenge II oceněni medailemi, což znamená, že patří zhruba mezi dvě třetiny úspěšných účastníků. Zlatou medaili na této prestižní soutěži totiž získává 10 % nejlepších soutěžících, dalších 20 % si odnáší stříbro a následných 30 % bronzovou medaili. Výsledky české reprezentace jsou následující: Bronzovou medaili získal Matěj Vostrčil (Gymnázium Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči). Stříbrnou medailí byli oceněni Matěj Pokorný (Gymnázium Aš) a Tereza Maxerová (Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8). Na zlatou medaili dosáhl Marek Pavlica z Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4. Marek se navíc chystá ještě letos reprezentovat ČR na Mezinárodní chemické olympiádě.

Účast českého týmu na IBO Challenge II zajišťovali a soutěžní úlohy překládali předseda Ústřední komise biologické olympiády prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. a RNDr. Lenka Libusová, Ph.D. (oba z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK) společně s RNDr. Antonínem Reiterem, Ph.D. (z Jihomoravského muzea ve Znojmě).

Mezinárodní biologická olympiáda 2022 je plánována do Arménie. Snad bude pandemická situace natolik příznivá, aby se mohla konat prezenčně, protože osobní setkání s mnoha podobně talentovanými a nadšenými vrstevníky nelze ničím nahradit.

Publikováno: Pondělí 26.07.2021 09:20