Vědecké ceny Velvyslanectví Francie v ČR za rok 2021

Každý rok oceňuje Francouzské velvyslanectví v Praze nejlepší mladé vědce z českých univerzit a výzkumných institucí, a to v sedmi kategoriích. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Ve čtvrtek 30. září 2021 převzal první místo v Ceně Jean-Marie Lehna za chemii student naší fakulty Mgr. Filip Horký z katedry anorganické chemie a první místo v Ceně Univerzity ve Štasburgu za farmacii Ing. Jiří Trousil z katedry analytické chemie. Gratulujeme!

Každoročně se do soutěže hlásí desítky kandidátů z celé ČR, kteří jsou nejprve vybráni svými institucemi a následně předstupují před porotu složenou z českých a francouzských odborníků s obhajobou své práce.

Letošní soutěže se zúčastnilo celkem 71 uchazečů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo 7 komisí složených ze 49 českých a francouzských profesorů a vědců. Již druhým rokem se z důvodu celosvětové zdravotní krize všechny soutěže konaly prostřednictvím videokonference.
Velvyslanectví ve spolupráci s partnerskými organizacemi udělilo celkem 23 cen.

Slavnostní předávání vědeckých cen pak proběhlo ve čtvrtek 30. září 2021 v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze, v Buquoyském paláci. Ceremoniálu předsedal velvyslanec Francie v ČR a Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a iniciátor akce.

Další podrobnosti o Vědeckých cenách a přehled vítězů najdete zde.

Publikováno: Středa 06.10.2021 10:25