Vědci našli na Chebsku nový pramen s radonem

Viktor Goliáš z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů naší fakulty je známým "lovcem" radioaktivních pramenů. Ten, který objevili na Chebsku, by se mohl stát základem pro nové radonové lázně. Reportáž přinesla Česká televize.

Vědci označují místo v lese nedaleko Plesné, kde pramen nalezli, za jednu z největších přírodních zajímavostí v Česku. Jezírko má hloubku 70 centimetrů, teplota vody v něm je 8 až 11 stupňů Celsia.

„V tom prameni jsme naměřili dávkový příkon záření gama osm mikrogray za hodinu. Rozhodně je to pramen, který je nejradioaktivnější v České republice. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let,“ komentoval nález odborný asistent Přírodovědecké fakulty UK Viktor Goliáš.

Voda z pramene vytéká rychlostí zhruba dva a půl litru za minutu. Údajně chutná jako dobře vychlazená, málo mineralizovaná voda. Nově objevený pramen je lidem volně k dispozici. Můžou ho pít, ale po menších dávkách. Další užívání je nutné konzultovat s lékařem.

(...)

Reportáž na webu České televize naleznete ZDE

Další informace k tématu naleznete na serveru iDnes

Publikováno: Úterý 19.09.2017 10:00