V Krkonoších vyvěrá radioaktivní voda, uran tam chtěli těžit komunisté, říká geolog Viktor Goliáš

Vědci už roky zkoumají radioaktivní vodu v prameništi sv. Vojtěcha v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Prameny vyvěrají v jedenácti místech podél bezejmenného potoka, který se v údolí vlévá do přítoku Malé Úpy.

Viktor Goliáš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se zabývá výzkumem radioaktivních minerálních vod po celém Česku už řadu let, přikládá měřicí přístroj k tůni s ledovou vodou. Pípání signalizuje radioaktivitu.

„Není cítit ani vidět, bez přístrojů ji neodhalíte. Měřím beta a gama aktivitu produktů radonu, které vznikají při pomalém průtoku vody. Slyšíte, že radioaktivita tady skutečně je, ale můžete být v klidu, není to zdraví škodlivé. Oproti hodnotám v Černobylu jsou tyto zanedbatelné. K pramenům svatého Vojtěcha jezdíme už roky, protože se o nich příliš neví. I přesto, že to na počátku 50. let zkoumali. Tehdejší dokumentace se však ztratila,“ říká Viktor Goliáš v lese, kde jsou patrné několik metrů dlouhé rýhy, jež vedou šikmo k potoku.

(...)

Celý článek na serveru iDNES sii můžete přečíst ZDE

Publikováno: Pondělí 19.06.2017 16:50

Kategorie: