Univerzita Karlova zabodovala v šanghajském žebříčku nejlepších světových univerzit

Univerzita Karlova dosáhla dalšího významného úspěchu v mezinárodním srovnání. V dnes zveřejněných výsledcích Academic Ranking of World Universities (ARWU – tzv. Šanghajský žebříček) se poprvé v historii umístila těsně za hranicí 200 nejlepších světových univerzit. Šanghajský žebříček je považován spolu s QS World University Rankings a Times Higher Education World University Rankings mezi nejsledovanější a nejprestižnější mezinárodní srovnání vysokých škol.

Univerzita Karlova se v letošním žebříčku ARWU umístila spolu s Universität zu Köln, Deakin University, Sichuan University a University of Kansas na 213. místě. V uplynulých třinácti letech se přitom pohybovala za polovinou třetí stovky. I tak však dosahovala nejlepších výsledků z hodnocených českých univerzit. Univerzita Karlova vylepšila své postavení především díky proniknutí svých vědců do seznamu nejcitovanějších světových výzkumníků.

Šanghajský žebříček hodnotí vědeckou a tvůrčí činnost vysokých škol, a to na základě šesti ukazatelů, jimiž jsou počet absolventů, resp. zaměstnanců instituce, kteří byli oceněni Nobelovou cenou či Fieldsovou medailí, počet akademických a vědeckých pracovníků univerzity, kteří patří mezi nejcitovanější světové výzkumníky, počet článků publikovaných v prestižních časopisech Nature a Science, počet článků v mezinárodní bibliografické a citační databázi Web of Science a vážené skóre prvních pěti ukazatelů dělené přepočítaným počtem akademických pracovníků.

Zdroj: TZ UK

Publikováno: Pondělí 15.08.2016 16:10