Stav krajiny a způsob jejího obhospodařování mají jasné souvislosti se změnou klimatu

Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy upozornilo na zveřejnění nové zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu, zaměřené na půdu, krajinu a zemědělství. Zpráva potvrzuje velmi nepříznivé trendy vývoje klimatu naší planety v důsledku lidských aktivit a poprvé zdůrazňuje jasné souvislosti mezi změnou klimatu, stavem krajiny a způsobem, jak je obhospodařována.

Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy upozorňuje na dnešní zveřejnění nové zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu, zaměřené na půdu, krajinu a zemědělství. Zpráva potvrzuje velmi nepříznivé trendy vývoje klimatu naší planety v důsledku lidských aktivit a poprvé zdůrazňuje jasné souvislosti mezi změnou klimatu, stavem krajiny a způsobem, jak je obhospodařována.

I když mnoho lidí má globální změnu klimatu spojenu především se vzestupem hladin oceánů, ukazuje se, že i vnitrozemský stát jako Česká republika může pocítit důsledky celkového oteplování velmi tvrdě – již teď je v plném proudu rozvrat lesních ekosystémů, vysychají zdroje vody, půda trpí extrémním suchem, a tyto jevy zažíváme v naší zemi dokonce ve větší míře, než většina jiných rozvinutých států. „Jen v případě lesů se v roce 2019 očekává, že v důsledku sucha a napadení kůrovcem bude zničeno až 500 tis. hektarů lesa“, uvedl prof. Moldan, pracovník Centra pro otázky životního prostředí UK.

„Jestliže chceme planetu zanechat rozumně obyvatelnou i pro příští generace, budeme nejen muset skoncovat s fosilními palivy, ale také zásadně změnit náš přístup ke krajině, k půdě a k výrobě potravin. Půda a funkční ekosystémy totiž mohou snižovat obsah CO2 v atmosféře“, uvedl prof. Frouz, ředitel Centra pro otázky životního prostředí.

Krom toho, půda a ekosystémy, které  na ní závisí, nám poskytují celou řadu služeb, od zadržování vláhy, přes čistění vzduchu k rekreačním a estetickým hodnotám. Nevhodné způsoby využívání půdy výrazně přispívá k degradaci těchto služeb a tím k podpoře výskytu sucha, povodní, úbytku diversity a globální změně klimatu jako takové. Půdu potřebujeme pro příliš mnoho účelů, které jsou mnohdy protichůdné. „Zajištění produkčních služeb, které přinášejí ekonomický zisk, a udržení funkčních ekosystémů, které poskytují ostatní služby nutné nejen pro boj s klimatickou změnou, je jedním z klíčových úkolů dneška“, uvedl ke zprávě doc. Weinzettel, výzkumník Centra. „Krajina je pod stále se zvyšujícím tlakem naší populace, a změny v zacházení se zemědělskou i lesní půdou, s krajinou, jsou důležitou součástí celkového úsilí o snižování emisí CO2, uvedl Ing. Dlouhý, výzkumník Centra.

Klimatická změna bude v příštích letech vyžadovat také radikální změny v chování lidí, především v zacházení s potravinami, obhospodařování zemědělské půdy a ve spotřebních vzorcích. Je nesmírně důležité, aby tyto změny proběhly demokratickým způsobem se zapojením veřejnosti. Právě to je oblast, ve které může akademická sféra velmi pomoci.

Publikováno: Pátek 09.08.2019 11:35