SGA Student Chapter Prague slaví 20. výročí založení

Jelikož je rok 2022 pro SGA Student Chapter Prague rokem oslav, rozhodli jsme se uspořádat 7. prosince 2022 vánoční setkání SGA Chapter Prague a oslavu 20. výročí. Událost se konala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Před tímto vánočním setkáním proběhla pro zájemce exkurze do zlatého dolu v Jílovém u Prahy.

Society for Geology Applied to Mineral Deposits (SGA) je mezinárodní geologická společnost čítající bezmála 1300 členů, zaměřená zejména na ložiskovou geologii. SGA vydává odborný časopis Mineralium Deposita, který je vysoce hodnoceným periodikem v geologii. SGA pravidelně pořádá konference, mezinárodní kurzy a workshopy. Příští SGA konference (17th SGA Biennial Meeting) se bude konat od 28. srpna do 1. září 2023 ve švýcarském Curychu. Nedílnou součástí organizace je dlouhodobá podpora studentů geovědních disciplín prostřednictvím SGA Educational Fund.

Historie SGA Student Chapter Prague

Letos je tomu přesně dvacet let, kdy byla několika studenty z Karlovy univerzity a Univerzity ve Freibergu založena vůbec první SGA Student Chapter. V roce 2002 založili Dr. Anna Vymazalová a Dr. Alex Otto společnou Prague-Freiberg Chapter. Vůbec první událostí, kterou nově vzniklá Chapter uspořádala, byla exkurze do dolu Svornost v Jáchymově v dubnu 2003. Následně došlo k rozdělení a vznikla samostatná SGA Student Chapter Prague. V současné době, i přes těžké roky 2020-2021 způsobené pandemií COVID-19, má stále SGA Student Chapter Prague okolo 70 členů.

Tento rok slavíme dvě významná výročí zároveň —20 let existence SGA Student Chapter Prague a také působení 10. prezidenta.

Vánoční setkání SGA Student Chapter Prague

Jsme velmi rádi, že se při oslavách výročí sešlo celkem 83 příznivců SGA, a to z České republiky, Německa, Portugalska, Španělska, Švýcarska a Slovenska. Mezinárodní terénní exkurze se zúčastnilo 11 z nich. Oficiální program začal na půdě Přírodovědecké fakulty 16:30 úvodním slovem prezidenta Jana Kamenského. Následovala přednáška Ivana Matea Espinela Pachona z univerzity v Ženevě na téma: "Controlling the redox evolution of arc magmas on continental margins: an approach to melt inclusion". Na tuto přednášku navázala Dr. Anna Vymazalová, jedna ze zakladatelů SGA Student Chapter Prague, svou přednáškou o historii pražské SGA Chapter. Poté vystoupili zástupci studentských spolků SEG-SGA Barcelona a SGA Colombia-Bogóta s krátkým představením jejich aktivit a vybídli k mezinárodní spolupráci studentů. Po bloku přednášek měli zájemci možnost navštívit Mineralogické muzeum PřF UK a Chlupáčovo muzeum. Celý program byl završen neformálním setkáním v Malých sbírkách, kde jsme měli jedinečnou možnost diskutovat nad plány do nadcházejících let.

Exkurze do dolu Pepř u Jílového u Prahy, autor fotografie: Jan Mráček
Prohlídka Mineralogického muzea PřF UK, autor fotografie: Jan Mráček

Rádi bychom poděkovali našim sponzorům, bez jejichž pomoci by byla organizace a zajištění programu velmi komplikovaná. Konkrétně bychom rádi poděkovali Přírodovědecké fakultě UK, řeznictví - Jiří Görgl‚ pekárně Kabát a vinařství Cenek.

Publikováno: Čtvrtek 15.12.2022 14:15