Zkus učit!

Program Zkus učit!, který je projektem spolku Výluka, z.s., spouští svůj jarní běh, ve kterém si může kdokoliv na týden vyzkoušet práci učitele. Před třídu se může postavit každý, koho toto smysluplné a důležité povolání zajímá. Program Zkus učit! proběhne v březnu, dubnu a květnu a přihlášky jsou otevřené již nyní. Více informací v této aktualitě.

Jak probíhá program Zkus učit!

Program Zkus učit! umožní vyzkoušet si na týden profesi učitele.

Zájemci, které láká vžít se do kůže pedagoga, se nejprve pečlivě připraví na tuto roli na společném víkendovém výjezdu. Potom vyrazí i s dalšími na druhý stupeň vybrané základní školy. Tam si účastníci vyzkouší několik rolí: od žáka, asistenta pedagoga a tandemového vyučování po samostatné učení.

Program Zkus učit! je tak ideální pro lidi, kteří chtějí vyzkoušet tento výjimečný zážitek – a třeba se při tom dozvědět, jestli je učení pro ně. Ondřej Sliš, který projektu zajišťuje komunikaci, říká: „Část účastníků po našem programu nastoupí do školství. Někteří si začnou doplňovat pedagogické vzdělání – a někteří zjistí, že pro ně tato práce spíše není. I to nám dělá radost, protože tito lidé ušetří několik let na pedagogické fakultě. Pro všechny jde o jedinečnou, nepřenositelnou zkušenost.“

Program Zkus učit! proběhne v březnu, v dubnu a v květnu. Přihlášky jsou otevřené už nyní na: bitly.com/zkusucit-prihlaska.

Jak konkrétně program probíhá?

1. Seznámení s partnerskými vyučujícími
Z přihlášek vybereme pro každý běh 8 uchazeček a uchazečů, kteří si ve spolupráci s partnerskými vyučujícími vytvoří rozvrh a dohodnou se na tom, co si chtějí v průběhu týdenní stáže zkusit.

2. Víkendové soustředění

Na této akci se seznámíte s ostatními účastníky. Připravíte si samostatný učitelský výstup na vlastní téma – a před ostatními účastníky programu ho odučíte.

3. Týdenní stáž

Na začátku stáže se nejprve seznámíte s prostředím naší partnerské základní školy a ředitelem či ředitelkou. Během jejího trvání si potom vyzkoušíte roli žáka, roli asistujícího učitele, učení v tandemu i samostatné vedení hodin.

V půlce týdne se můžete těšit na společnou reflexi a během celé stáže je vám k dispozici průvodkyně pro podporu a pomoc. V sobotu vás čeká závěrečná reflexe s mentorkou. Podpoříme vás tak v odpovědi na otázku „Je učení pro mě to pravé?“

Vybrat si u stáže můžete z výjezdní, nebo dojezdové varianty.

Celý týden tak spolu s dalšími účastníky a průvodcem můžete strávit mimo svůj domov, kdy cena ubytování a obědů ve škole je zahrnutá v ceně programu.

Nebo můžete celý týden spolu s dalším účastníky a průvodcem dojíždět nebo docházet na vybranou školu blízko vašeho bydliště (tato varianta prozatím platí pro Prahu a Středočeský kraj).

Zajímá vás konkrétní termíny březnového, dubnového a květnového běhu? Informace najdete na našich stránkách Začni učit! nebo přímo v přihlášce.

Publikováno: Pondělí 07.02.2022 14:40